Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Finanční zdroje z EU > Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Na Vysočině vyrůstají budoucí badatelé a vynálezci

Ilustrační foto
Umí vyrobit sloní zubní pastu, zajímají se o vznik vesmíru nebo vedou sáhodlouhé debaty o účincích radioaktivity. Řeč je o motivovaných a zvídavých žácích základních škol, kteří ve spolupráci se stejně zapálenými středoškoláky už několik měsíců „boří“ zažité mýty ve fyzice, chemii, ale i v přírodovědných oborech a mechanice. Prvních dvaadvacet týmů prezentovalo výsledky své badatelské, konstrukční a řemeslné tvorby ještě před začátkem prázdnin v Jihlavě, druhá část mladých vynálezců, kteří se systematicky soustředí na technické vědy, se bude 18. června chlubit ročními úspěchy na přehlídce v Třebíči. To vše a mnohem více se děje díky originálnímu projektu podpořenému z Evropského sociálního fondu– Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost.
 

 
 

Díky penězům z grantu se podařilo vybraná vzdělávací krajská centra umístěná na středních školách v Kraji Vysočina vybavit nadstandardně badatelskými pomůckami, nakoupit materiál pro výzkum mladých žáků a studentů a zajistit odborné vedení kroužků, na které ve většině případů dochází společně se studenty středních škol i jejich mladší kamarádi ze základek. „Domníváme se, že jedna z věcí, která děti může oslovit a otevřít jim cestu k vědě je právě dobrodružství objevování něčeho neznámého a originálně podaného. Nezatajujeme jim, že věda je dřina a že je třeba trávit mnoho času v laboratoři a u knih. Na druhou jim ukazujeme, že pokud budou chtít a budou aktivitní, může být návštěva přírodovědných a badatelských kroužků zábava a časem mohou být hvězdami, pokud se jim budeme dostatečně věnovat a nabídneme jim zajímavá a chytlavá témata,“ uvedla k projektu radní Kraje Vysočina pro oblast školství a mládeže Kraje Vysočina Jana Fialová.

 

Letošní nejúspěšnější přírodovědné týmy badatelů v kategorii ZŠ:

ZŠ Světlá nad Sázavou, Komenského 234, příspěvková organizace - (Příprava a použití acidobazického indikátoru)

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě - (Roboti už jdou)

Gymnázium a Střední odborná škola, Moravské Budějovice, Tyršova 365 – (Robotika LEGO Mindstorm EV3)

 

Letošní nejúspěšnější přírodovědné týmy badatelů v kategorii SŠ:

Vyšší odborná škola s Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč – (Prezentace chovatelsko-veterinárního kroužku)

Biskupské Gymnázium Žďár nad Sázavou – (Moje 1. vědecká práce)

Gymnázium Žďár nad Sázavou – (Zajímavé pokusy z fyziky)

 

Druhou část prezentací badatelské činnosti pod hlavičkou projektu Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnosti, kterou Kraj Vysočina spolufinancuje díky OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, bude hostit 18. června Třebíč. Nejlepší týmy se mohou těšit na originální VIP návštěvu vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou. Do projektu je zapojeno 26 středních škol z Kraje Vysočina.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.6.2014 / 16.6.2014

Počet návštěv: 7030
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek