Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Fotogalerie


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Na Vysočině vzniká unikátní podzemní výzkumné pracoviště

Na Bystřicku, v dole Rožná, více než půl kilometru pod zemí vzniká jedinečná laboratoř pro geologické, hydrogeologické a geotechnické výzkumy. Podzemní výzkumné pracoviště Bukov v pátek 8. ledna 2016 navštívil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadů Jiří Slovák, ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík, společně s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem. Po dokončení v letošním roce začne sloužit Správě úložišť radioaktivních odpadů k řadě výzkumů spojených s průzkumem vlastnosti hornin v české pahorkatině. Data z nich jsou nezbytná pro podklady k dalšímu hledání lokality jaderného úložiště.
 

 
 

Návštěvu ministr spojil s besedou s místními starosty z lokality Kraví hora, která je jednou ze sedmi vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště. „Atomový zákon přiznává obcím v lokalitách téměř 72 milionů korun ročně jako určitou kompenzaci za nepohodlí spojené s průběhem geologických průzkumů v jejich blízkosti. První etapy průzkumu si leckde ani nevšimnou, takže svým způsobem je to i forma poděkování státu obcím za to, že pomáhají řešit celospolečenských problém,“ uvedl ministr Jan Mládek.

 

Ministr se též dotkl plánovaného utlumení těžby uranové rudy na Bystřicku a plánované zaměstnanosti po restrukturalizaci činnosti. „Nejen podzemní výzkumné pracoviště je jasným důkazem, že všechny dotčené strany spolu efektivně komunikují. Vysočina je s jadernou energií úzce spjatá. Máme u nás fungující jadernou elektrárnu a jako poslední končíme po šedesáti letech s hlubinnou těžbou uranové rudy ve střední Evropě. Je velmi důležité, že výzkumné pracoviště vzniká s minimem vstupních nákladů. Přechod zaměstnanců pro obsluhu provozu je jedna část řešení personální situace po útlumu těžby uranu. Věřím, že společné snahy MPO, SÚJB, SURAO, DIAMO, Kraje Vysočina a samospráv zúčastněných obcí za plné podpory vlády a státu povedou k řešení zaměstnanosti v mikroregionu Bystřisko,“ uvedl hejtman kraje Jiří Běhounek.

 

Podzemní výzkumné pracoviště Bukov se skládá z 300 m dlouhého spojovacího překopu raženého klasickou trhací prací. Vlastní výzkumné pracoviště je tvořeno systémem chodeb, rozrážek a vrtných komor v různých profilech o celkové délce 130 m. Ty byly raženy unikátní metodou hladkého výlomu, jenž zaručuje minimální porušení horniny trhacími pracemi. Umístění toho pracoviště neznamená automatický vznik úložiště jaderného odpadu právě ve zdejší lokalitě. Výsledky bádání lze velmi úspěšně využít ve všech lokalitách, důlní dílo jen podstatně zrychlilo a zlevnilo budování vědeckého pracoviště.


  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.1.2016 / 8.1.2016

Počet návštěv: 4594
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek