Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty
Prezentace nabídky služeb pro pěstouny, náhradní rodiny a jejich členy byla nosným tématem dnešního dne otevřených dveří v Psychocentru - manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina. Je to jedna z cest jak veřejnost seznámit s kompletními aktivitami centra. "Být pěstounem nebo adoptivním rodičem s sebou nese celou řadu povinností. Tyto osoby jsou např. povinné každoročně projít 24 hodinami povinného vzdělávání. Proto jsme připravili nový plán vzdělávání, který zahrnuje nabídku vzdělávacích klubů, ale i průběžných vzdělávacích kurzů zaměřených např. na psychohygienu nebo asertivní chování," přiblížila novinky Vanda Ptáčková, vedoucí oddělení náhradní rodinné péče Psychocentra. „Jsem rád, že Kraj Vysočina věnuje takovou pozornost jednomu z nejcennějších poslání, a to rodině. Pěstounství jako náhradní forma rodičovské péče přináší denně mnoha dětem nový domov. Stejně tak si zaslouží velké díky všechny pěstounské rodiny v Kraji Vysočina a také Psychocentrum, které má zájem vytvářet mosty mezi dětmi, pěstouny a naší společností," doplnil Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí s tím, že prioritou kraje i centra je získání rep. vyškolení alespoň tří pěstounských rodin na přechodnou dobu. Jedná se o relativně nový institut náhradní rodinné péče, který byl do zákona o rodině začleněn v souvislosti s novelizací zákona o sociálně-právní ochraně dětí .
Patronem aktivity Psychocentra - manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina se stala režisérka, dokumentaristka a scénáristka Helena Třeštíková.
Statistiky náhradní rodinné péče na území Kraje Vysočina
Počet žadatelů o náhradní rodinnou péči
2011 celkem 44 žádostí z toho 25 o osvojení a 19 o pěstounskou péči
2012 celkem 54 žádostí z toho 29 o osvojení, 16 o pěstounskou péči a 9 žádostí o pěstounskou péči na přechodnou dobu
2013 celkem do dnešního dne 31 žádostí z toho 10 žádostí o osvojení, 11 o pěstounskou péči a 9 žádostí o pěstounskou péči na přechodnou dobu (jedna žádost je směřována do dvou aktivit)
Počet dětí, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí
Celkový počet dětí k osvojení nebo do pěstounské péče v Kraji Vysočina v letech 2011-2013 je 50 dětí. Z toho počtu dětí bylo osvojeno za zmíněné období 21 dětí, do pěstounské péče bylo svěřeno 17 dětí. V roce 2011 se z celkového počtu 22 dětí v evidenci nepodařilo umístit 3. V roce 2012 se z celkového počtu 16 dětí nepodařilo zprostředkovat náhradní rodinnou péči u dvou dětí. V roce 2013 se zatím podařilo z celkového počtu 12 dětí umístit 2 děti, ke zbývajícím se nyní hledá vhodná rodina.
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Z celkového počtu 18 žádostí o pěstounskou péči na přechodnou dobu eviduje Krajský úřad Kraje Vysočina k dnešnímu dni jednu rodinu zařazenu do evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu. Jedna osoba v současné době vykonává odbornou přípravu pro výkon pěstounské péče na přechodnou dobu.
Více informací
Olga Hinková, ředitelka
Vanda Ptáčková, vedoucí oddělení náhradní rodinné péče
Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina
Pod Příkopem 4
586 01 Jihlava
telefon: 567 308 855
email: psychocentrum@volny.cz
Ivana Matoušková, odbor sociálních věcí
Krajský úřad Kraje Vysočina
e-mail: matouskova.i@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se