Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Podklady pro jednání
Vyberte:
mimořádná veterinární opatření
ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu
Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza způsobená sporotvornou bakterií Paenibacillus larvae, která převážně postihuje zavíčkovaný včelí plod. Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétavými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Nákazu mohou rozšiřovat roztoči a jiní škůdci. Příznaky se projeví až u zavíčkovaného plodu. Plást bývá nepravidelně zakladen (mezerovitý plod), víčka jsou ztmavlá, propadlá, občas proděravělá. Napadené larvy mění barvu z perleťově bílé na šedožlutou až tmavohnědou a přeměňují se na lepkavou, hlenovitou hmotu, která se dá z buněk vytáhnout jako vlákno dlouhé několik centimetrů. Konečným stádiem rozložení larvy je příškvar, který pevně lpí na spodní stěně buňky.
I.
Vymezení ochranného pásma
Ochranné pásmo je vymezeno na mapě a zahrnuje následující katastrální území nebo jejích části :
Rybné, Jamné u Jihlavy, Kozlov u Jihlavy, Rytířsko, Nadějov, Věžnice, Vysoké Studnice, Arnolec, Horní Bítovčice, Dobroutov, Jersín, Kamenice u Jihlavy, Luka nad Jihlavou, Otín nad Jihlavou, Měšín, Meziříčko u Jihlavy, Polná, Řehořov, Stáj, Velký Beranov, Věžnička, Ždírec na Moravě, Zhoř u Jihlavy.
II.
Ošetřování a vyšetřování včelstev
Povinnosti chovatelů včel v ochranném pásmu vymezeném v čl. I :
1. Zákaz přemísťování včelstev v ochranném pásmu, do tohoto pásma a z tohoto pásma.
2. Zajistit neprodleně provedení prohlídky včelstev s rozebráním díla odborně způsobilou osobou pověřenou Krajskou veterinární správou pro kraj Vysočina.
3. Zajistit provedení bakteriologického vyšetření směsných vzorků zimní měli na původce nákazy moru včelího plodu (směsný vzorek se odebírá samostatně z každého stanoviště včelstev, maximálně však z 15 včelstev).
4. Zajistit opakované provedení prohlídky včelstev s rozebráním díla v měsíci září 2009 odborně způsobilou osobou pověřenou Krajskou veterinární správou pro kraj Vysočina.
III.
Další opatření
1. Med pocházející od včelstev z ochranného pásma nebo skladovaný v ochranném pásmu může být uváděn do oběhu jen po bakteriologickém vyšetření na přítomnost původce nákazy - Paenibacillus larvae s negativním výsledkem. V případě pozitivního nálezu může být zpracován jen
za kontrolovaných podmínek v pekárenském průmyslu. Při přepravě musí být provázen veterinárním osvědčením. Nakládání s ostatními včelími produkty nepodléhá žádnému omezení.
2. Chovatel je povinen dodržovat preventivní opatření proti moru včelího plodu:
a) zákaz používání plástů, vosku, medu a pylu z oblastí s neznámou nákazovou situací k chovu a
ke krmení včel,
b) zamezení přístupu včel do neobsazených úlů a včelího díla,
c) udržování prázdných úlů bez včelího díla,
d) vyhledávání a utrácení rojů neznámého původu a divoce žijících včelstev,
e) provádění průběžné dezinfekce úlů, zásobních plástů, včelařských potřeb a pomůcek,
f) soustavné omezování intenzity varroázy,
g) zákaz léčení moru včelího plodu.
IV.
Ostatní ustanovení
1. Dotčené obecní úřady uveřejní toto nařízení na úřední desce způsobem v obci obvyklým,
ve smyslu ustanovení § 76 odst.3 veterinárního zákona.
2. Porušení ustanovení tohoto nařízení bude považováno za porušení veterinárního zákona a bude potrestáno podle sankcí v něm uvedených.
3. Toto nařízení nabývá platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení ; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Krajského úřadu.
4. Nařízení je každému přístupné na Krajské veterinární správě pro kraj Vysočina, na Krajském úřadě kraje Vysočina a u všech obecních úřadů, jejichž území se týká.
5. Přílohou tohoto nařízení je mapa vymezující ochranné pásmo.
V Jihlavě dne 24. 9. 2008
MVDr. Jiří Š u l c
ředitel Krajské veterinární správy
pro kraj Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se