Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Navrhované změny v organizaci stavebních úřadů, potenciální rušení některých stavebních úřadů, rekodifikace stavebního práva

Protože se množí dotazy na to, zda budou v Kraji Vysočina rušeny některé stavební úřady, zda budou tuto agendu v první instanci nadále vykonávat města a obce (jejich úřady) a ve druhém stupni kraj (krajský úřad) a zda se připravují změny v právních předpisech týkajících se této oblasti, sdělujeme k této záležitosti následující informaci: Aktuálně (prozatím) není o ničem takovém rozhodnuto. Protože jde o výkon státní správy (obce, města a kraje tuto agendu státní správy vykonávají v tzv. přenesené působnosti), je rozhodnutí o organizačních i hmotněprávních záležitostech v rukou státních orgánů (pro některá rozhodnutí postačí kompetence vlády, jiné jsou vyhrazeny Parlamentu České republiky).
 

 
 

Návrhy na změny připravují Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky (velmi zásadní organizační změna doprovázená odebráním agendy z působnosti obcí a měst i krajů a vytvořením specializovaného státního úřadu) a alternativní návrh (s menšími organizačními změnami) připravilo Ministerstvo vnitra. Oba návrhy počítají s nějakou mírou redukce počtu prvoinstančních stavebních úřadů. Na podrobnosti je třeba se ptát institucí, které návrhy vytvářejí a předkládají k dalšímu projednávání, tedy obou ministerstev, případně též Legislativní rady vlády České republiky či vlády jako takové. My máme sice nějaké informace, nicméně zcela jistě nejde o aktuální verze, neboť se situace pořád poměrně rychle vyvíjí. Návrhy jsou průběžně velmi podrobně připomínkovány ze strany měst a obcí a jejich sdružení (SMS, SMO), ze strany krajů, ústředních orgánů, mnoha dalších institucí a organizací a odborné i laické veřejnosti. Je však otázkou, do jaké míry budou připomínky zapracovávány a jaké bude finální rozhodnutí.


Cílem reformy má být především zásadní urychlení stavebního řízení a jeho vyšší profesionalita, je však velmi sporné, zda navrhované změny k tomuto cíli mohou vést. Dále má dojít k omezení nebo odstranění problémů s podjatostí úředníků vykonávajících agendu, tedy jejich nepřípustnému ovlivňování ze strany místních a územních samospráv. Kritici reformy poukazují však na to, že by se jedno riziko podjatosti nahradilo jiným – rizikem ovlivňování řízení ze strany státu (stát zastoupený různými orgány a institucemi je rovněž významným investorem). Pokud jde o navrhované cesty k urychlení územního a stavebního řízení, mnozí je vítají, mnozí ale upozorňují na nepřiměřené posilování zájmů investorů na úkor zájmu veřejného (na úkor pravidla obecného prospěchu). Rovněž existují obavy z významného prodražení výkonu agendy a z prohloubení současné personální krize. Navrhovatelé původní verze však naopak zdůrazňují vyšší efektivnost systému v případě realizace jejich záměru.


Pro podrobnější a objektivní zhodnocení problematiky je nezbytná hluboká znalost fungování výkonu agendy (z různých stran) a hluboká znalost prostředí, omezujeme se tedy na tyto základní informace. Současně doufáme, že se k návrhům na změny postaví orgány státu s nejvyšší možnou měrou profesionality a s vědomím své odpovědnosti.

 

  • Zdeněk Kadlec, ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.6.2019 / 20.6.2019

Počet návštěv: 7512
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek