Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Rozpočtový výhled


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozpočtový výhled

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Nedostatek vláhy v půdě je extrémní, hrozí požáry

Nedostatek vláhy v půdě je extrémní, hrozí požáry
Letošní zima byla skoupá na sněhovou pokrývku a ta až na výjimky odtála hned v prvních měsících letošního roku. Přesto, že se značná část vody vsákla do půdy, jsou zásoby vody v půdním profilu nedostatečné. Situaci nezlepšily ani dešťové srážky, kterých bylo od počátku roku minimum. Už od loňského září jsou všechny měsíce srážkově podprůměrné a v březnu na Vysočině spadlo pouze 10 mm srážek „To, že je situace nepříznivá, můžeme vidět a vnímat všude kolem sebe. Za zemědělskými stroji, které po zimě zpracovávají půdu, se práší, z mnoha stran slyšíme o lesních požárech, které zničily větší či menší výměru lesa,“ popisuje situaci Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
 

 
 

„V současné době je třeba si počínat opravdu velice obezřetně. Stačí málo a může dojít k neštěstí. Tráva na pasekách je suchá, stejně tak i na zemi opadané jehličí a listí. I při slabém větru se může požár velice rychle rozšířit. Špatně uhašené ohniště se navíc může opět rozhořet po několika dnech i mnoha týdnech,“ doplnil radní Pavel Hájek. V současné době je pálení klestu velkým rizikem a je nutné počkat na příznivější podmínky. K tomu je důležité připomenou, že každé pálení klestu je třeba nahlásit na webových stránkách Hasičského záchranného sboru České republiky paleni.izscr.cz. Vyplnění ohlášení je otázkou několika minut a je bezplatné. V ohlášení se uvádí také telefonní číslo osoby, která bude místo pálení fyzicky dozorovat. Způsob zajištění pálení je vždy třeba přizpůsobit celkové dané situaci a nepodcenit jej. 


„Další možností je ukládat klest z těžeb na valy nebo hromady, které nebrání následnému zalesňování a poslouží k posílení biodiverzity lesa. Navíc v lese také zůstanou potřebné živiny. Od letošního roku je tato aktivita podporována příspěvkem Ministerstva zemědělství ve výši 50 korun na vytěžený m3 dřeva. O příspěvky je možné žádat na příslušném krajském úřadě,“ doplnil na závěr Pavel Hájek.


Podle statistických hlášení krajského hasičského záchranného sboru vzniklo nejvíce požárů od počátku roku na okrese Žďár nad Sázavou, na území tohoto okresu byly škody také plošně nejvýraznější. Nejvíce zahořelo v jednom týdnu na 24 místech, shodou okolností taktéž na okrese Žďár nad Sázavou. Nejméně požárů vzniklo naopak v okrese Třebíč.     

 

požár

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.3.2022 / 28.3.2022

Počet návštěv: 1714
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek