Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Projekty OPLZZ > Projekt Kvalita 09


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Nejen na Vysočině se v posledních dvou letech lépe dýchá

Nejen na Vysočině se v posledních dvou letech lépe dýchá
Jako každoročně byl začátkem listopadu vydán souhrnný materiál Úseku ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2019“. Ročenka komplexně a srozumitelně hodnotí kvalitu ovzduší a kromě výskytu smogových situací popisuje také úrovně emisí. Pomocí grafů, map, tabulek a textových komentářů dokumentuje stav ovzduší v celé České republice v roce 2019, jeho dlouhodobý vývoj a také příčiny tohoto vývoje. Ročenka hodnotí rok 2019 jako výjimečný a uvádí, že v tomto roce byly v rámci celé České republiky naměřené nejnižší koncentrace škodlivin za posledních 11 let, s výjimkou přízemního ozónu, benzenu a kadmia.
 

 
 

Ze závěrů ročenky vyplývá, že na území Kraje Vysočina, stejně jako v předchozích letech, nebyly v roce 2019 překročeny zákonem stanovené imisní limity pro prachové částice ( PM10, a PM2,5) a zároveň, že oproti roku 2018 byly hodnoty naměřených koncentrací těchto škodlivin i v rámci celé ČR významně nižší. Vůbec poprvé za sledované období let 2009–2019 nebyl na žádné z měřících stanic v ČR překročen limit pro roční průměrnou koncentraci jemného prachu PM2,5. U obou frakcí prachových částic se ukazuje zřetelný roční chod, tedy nárůst jejich koncentrace v ovzduší v chladném období, kdy se projevuje vliv vytápění (sezónní tepelné zdroje, vytápění domácností) a zhoršených rozptylových podmínek. Z ročenky vyplývá, že lokální vytápění domácností se na celkových emisích PM10, podílí 59 % a na celkových emisích PM2,5, dokonce 73,9 %.


Další významnou škodlivinou, jejíž koncentrace v ovzduší je sledována, je benzo(a)pyren. Tato látka patřící do skupiny polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) představuje jeden z hlavních problémů kvality ovzduší v celé České republice, tedy i na Vysočině. Podle ročenky ČHMÚ došlo v roce 2019 k překročení imisního limitu pro toto škodlivinu na 41 % měřících stanic. Překročení imisního limitu pro benzo(a)pyren lze předpokládat v obcích, kde převládá vytápění pevnými palivy i tam, kde se stabilně výskyt této škodliviny v ovzduší nesleduje. Koncentrace benzo(a)pyrenu vykazují totiž významný roční chod ovlivněný počtem topných dní, což potvrzuje skutečnost, že hlavním zdrojem emisí benzo(a)pyrenu je lokální vytápění, které přispívá 98,82 %. „Tento závěr lze učinit i pro Vysočinu a zde je každoročně potvrzován výstupy pokračujícího projektu s názvem Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina II. V současné době jsou aktuální informace o znečištění ovzduší a počasí na jednotlivých lokalitách dostupné veřejnosti na speciální webové stránce ovzdusivysocina.cz. Dalšími výstupy tohoto projektu jsou roční zprávy,“ přibližuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Lukáš Vlček.


Předběžné hodnocení stavu ovzduší v roce 2020 je k dispozici od poloviny ledna, kdy ČHMÚ vydal dokument „KVALITA OVZDUŠÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ROCE 2020, Předběžné zhodnocení, I. část“. Z tohoto dokumentu vyplývá, že rok 2020 byl z pohledu kvality ovzduší zcela výjimečný, kvalita ovzduší byla v tomto roce převážně velmi dobrá až dobrá. Nejčastěji byla velmi dobrá až dobrá kvalita ovzduší zaznamenána v Jihočeském a Plzeňském kraji a v Kraji Vysočina. Koncentrace sledovaných látek dosáhly svých minim, některé látky (PM10, a PM2,5 a NO2) dosáhly minim za celou historii měření, tj. od 90. let 20. století. ČHMÚ zdůvodňuje tyto rekordní hodnoty tím, že byl rok 2020 silně teplotně i srážkově nadprůměrný. Vyšší teploty vedou ke snížené spotřebě paliv (tj. menší emise z vytápění), srážky jsou důležité pro vymývání polutantů z ovzduší (součást procesu samočištění atmosféry).

Podle předběžného hodnocení se na poklesu imisních koncentraci podílí i snižování emisí díky realizovaným opatřením pro zlepšení kvality ovzduší, tj. výměnám kotlů, postupující obnově vozového parku a technickým realizacím pro snižování emisí na velkých zdrojích. V neposlední řadě měla svůj vliv také opatření spojená s vyhlášením nouzových stavů v důsledku šíření nového typu koronaviru SARS-COV-2, která se projevila poklesem emisí z dopravy, zejména koncentrací oxidů dusíku.


Ročenka 2019 je zveřejněna na stránkách ČHMÚ.



  • Kateřina Žáková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.3.2021 / 3.3.2021

Počet návštěv: 1811
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek