Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Mládež a sport > Mezinárodní spolupráce
Vyberte:
Laureáti nejvyššího ocenění Kraje Vysočina 2018
Martina Sáblíková, Nové Město na Moravě
Martina Sáblíková dosáhla už v mladém věku díky své píli a pracovitosti obrovských sportovních úspěchů a Vysočinu i Českou republiku proslavila na mnoha světových kolbištích. Pod vedením trenéra Petra Nováka přivedla české rychlobruslení ke zdaleka nejlepším výsledkům v jeho více než stoleté historii. Na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru zvítězila na tratích 3 a 5 km, v závodě na 1500 m byla třetí. Další olympijskou medaili, stříbrnou, získala na distanci 3000 m na Zimních hrách v Soči a o několik dní později obhájila olympijské zlato v nejdelším, pětikilometrovém závodě. Jeden cenný kov přidala na ZOH 2018 v Pchjongčchangu, kde na trati 5000 m vybojovala stříbro. Další úspěchy slavila na mistrovstvích Evropy i světa. Martina Sáblíková je nejen špičková reprezentantka, ale také sympatická mladá žena, která může být vzorem ve sportu i v neokázalém přátelském chování ke svému okolí. Díky sympatické povaze má tisíce stálých fanoušků nejen v naší zemi, ale i v cizině. Už v roce 2009 se stala držitelkou nejvyššího ocenění Kraje Vysočina v podobě skleněné medaile.
Jiří Jakeš, Jihlava
Vybudoval pozitivní vztah k hudbě a zpěvu mezi stovkami dětí i dospělých. Stál u zrodu prvního profesionálního orchestru v kraji a neúnavně se stará o jeho permanentní umělecký růst. Na začátku kariéry učil na základní umělecké škole v Jihlavě, kde působil 22 let. Stal se dirigentem Komorního orchestru města Jihlavy a řady vynikajících pěveckých sborů. K jeho největším přínosům pro kulturní dění v Jihlavě se řadí realizace jeho myšlenky založení profesionálního orchestru v nově zřízeném krajském městě před 15 lety. Dnes toto těleso známe pod jménem Filharmonie Gustava Mahlera a Jiří Jakeš se dál stará o permanentní umělecký růst a dramaturgii tohoto jediného profesionálního orchestru v Kraji Vysočina.
Zdeněk Martínek, Pelhřimov
Speciální pedagog a etoped Zdeněk Martínek je uznávaným odborníkem na problematiku agresivity a šikany. Zpočátku se věnoval zejména diagnostice a nápravě specifických poruch učení, byl u založení prvních dyslektických tříd v Pelhřimově a Humpolci, řadě dětí s dyslexií pomohl zvládnout úskalí základní, střední, ale i vysoké školy. Pro tyto děti vytvořil speciální čítanku, která je dodnes velmi žádaná mezi učiteli základních škol i rodiči. Jeho kniha „Agresivita a kriminalita školní mládeže“ již doznala druhého, rozšířeného vydání. Jeho přednášky a semináře absolvovaly bezmála tisíce učitelů a rodičů v celé republice. Jeho program pro práci s narušeným kolektivem se stal základem celonárodní strategie boje s šikanou na školách. Je členem lektorského týmu ministerstva školství „Společně proti šikaně“. Je synonymem spolehlivosti, pracovitosti a vstřícnosti. Miluje ochotnické divadlo, kde odehrál už 36 divadelních sezón.
Petr Mejzlík, Třebíč
Má na svém kontě nespočet sportovních úspěchů v triatlonu a kvadriatlonu v řadě zemí světa. Po celou dobu závodí pod hlavičkou domovského oddílu Třebíče. Nejlepších sportovních výsledků dosáhl v kvadriatlonu, ve kterém závodí od roku 2003. V letošním roce zahájil v triatlonu a kvadriatlonu svoji 30. sezónu. V minulých letech se stal v kvadriatlonu ve svých kategoriích osmkrát mistrem světa, dvakrát mistrem Evropy, třikrát mistrem ČR a pětkrát zvítězil ve Světovém poháru. Vedle toho se několikrát stal i vicemistrem světa, Evropy a ČR. V triatlonech v Českém poháru a v dlouhých triatlonech prestižní série Ford Czech Tour v letech 2014 až 2017 získal celkově v kategorii nad 50 let druhé místo. V roce 2017 vybojoval druhé místo na Mistrovství světa v dlouhém kvadriatlonu a v Egyptě na Sahl Hasheesh Triathlon získal třikrát první místo a jedno druhé místo. Za svoje výsledky byl v minulosti pětkrát vyhlášen nejlepším seniorským sportovcem Kraje Vysočina.
Petr Ryška, Jihlava
Pro Petra Ryšku je celoživotním posláním pozvednutí jihlavského i celonárodního sportu. Dovedl několik desítek plavců z Vysočiny do reprezentace ČR, čtyři roky byl také hlavním trenérem juniorské reprezentace ČR a jedenáct let působil v realizačních týmech plaveckých reprezentací ČR dospělých i juniorů. Ti nejlepší z jeho svěřenců přivezli medaile z mistrovství Evropy či se zúčastnili olympijských her. Zřídil Krajské centrum plavání, a také se přičinil o zřízení sportovní třídy na gymnáziu v Jihlavě. Je zakladatelem a ředitelem každoročních velkých mezinárodních plaveckých závodů Axis Cup. V minulosti byl vyhlášen nejlepším trenérem Kraje Vysočina a obdržel ministerské ocenění za vynikající reprezentaci vlasti. Předsedá Českému svazu plaveckých sportů a je také členem Výkonného výboru ČOV. Od roku 2017 působí na pozici hlavního trenéra Jihlavského plaveckého klubu AXIS.
Pavel Toman, Jihlava
Sochař a kulturní organizátor s uměleckým založením je od roku 2001 je členem Skupiny výtvarných umělců Vysočiny, která spadá pod Unii výtvarných umělců ČR. Žije a tvoří v Jihlavě, výtvarné činnosti se věnuje více než dvě desítky let, začínal drobnými šperky a miniaturami, postupně přecházel k rozměrnějším plastikám a abstraktním skulpturám. Pavel Toman má na svém kontě řadu individuálních výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se mnoha výstav skupinových. Je také významným hybatelem kulturního a výtvarného života v Jihlavě, a to nejen z pozice předsedy Skupiny výtvarných umělců, ale i díky své charismatické osobnosti a přirozené autoritě.
Petr Zezula, Velké Meziříčí
Petr Zezula je lyžař tělem i duší, autoritou a živou pamětí tohoto sportu. Obětoval mu víc než kdokoli jiný a před jeho zásluhami a lyžařským životem se sluší smeknout. Začínal coby člen Spartaku Velké Meziříčí a už tam měl nezastupitelné místo v jeho vedení a práci s mládeží, stál u vzniku samostatného ski klubu ve Velkém Meziříčí a zásadním způsobem se podílel a stále podílí na rozvoji sportovního areálu na tamním Fajtově kopci. Má obrovský podíl na rozvoji mládežnického lyžování na Vysočině.
V celostátních, krajských i místních lyžařských organizacích pracuje již desítky let také jako funkcionář a této práci obětoval spoustu času. V roce 2003 byl spoluzakladatelem Lyžařského poháru Vysočiny – veřejné a náborové soutěže zaměřené na oživení a popularizaci lyžování a oživení činnosti oddílu lyžování. Tato soutěž se postupem času stala masovou záležitostí a účastní se jí každý rok více než tisíc lyžařů z celé republiky. Prošel všemi sférami lyžařského sportu. Jeho kariéra zahrnuje pozice rekreačního lyžaře, aktivního závodníka, instruktora, trenéra špičkových lyžařů i arbitra a technického delegáta na lyžařských akcích světového formátu.
Monika Benešová, Brno
Je příkladem mimořádné houževnatosti a odhodlání poprat se s nepřízní osudu. Ani vážný zdravotní hendikep, diagnotikované alergie na vybrané potraviny,jí nezabránil v obdivuhodném výkonu zdolala Pacifickou hřebenovku – Pacific Crest Trail. Trasu přes 4200 km od jihu na sever USA zvládla za pět měsíců a šest dnů. Na cestu neměla sponzory, na vše si vydělávala od střední školy sama. Po návratu z Ameriky uspořádala v Novém Městě na Moravě o své cestě přednášku a veškeré peníze ze vstupného věnovala dobrovolnickému centru v Praze. Dlouhodobě navíc pomáhá jako dobrovolnice v motolské nemocnici v Praze, kde tráví s dětmi a seniory svůj volný čas. Monika Benešová je příkladem pro další mladé lidi a vzorem vnitřního odhodlání bojovat s nepřízní osudu. Mezi kamarády si vysloužila přezdívku ženský Forrest Gump.
Pavlína Havlenová, Třebíč
Profesionální záchranářka a dobrovolná hasička Pavlína Havlenová se pravidelně umísťuje na stupních vítězů v extrémních hasičských soutěžích. Pracuje na Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina jako řidič-záchranář. Je ale také dobrovolnou hasičkou a do povědomí veřejnosti vstoupila jako vícenásobná medailistka z extrémních hasičských soutěží.
Nejtvrdší hasič přežije, tak se jmenuje jedna z nejextrémnějších sportovních soutěží, která simuluje enormní zátěž při reálném zásahu. Na nedávném mistrovství Evropy v německém Ediger-Elleru Pavlína Havlenová posbírala všechna medailová umístění v náročných disciplínách Firefighter Combat Challenge. Nominaci na Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina si Pavlína Havlenová vysloužila nejen za úspěchy v náročných hasičských soutěžích, ale také za angažovanost mezi dobrovolnými hasiči, především v dobrovolné zásahové jednotce, a příkladný přístup k povinnostem profesionální záchranářky.
Denisa Musilová, Jihlava
Jihlavská rodačka patří k nepřehlédnutelným osobnostem výrazového tance ve světovém měřítku. Řadu let tančila v Izraeli a v New Yorku, na kontě má několik úspěšných spoluprací se světovým špičkovým tanečníkem Michailem Nikolajevičem Baryšnikovem. Na Vysočinu se vrátila letos v únoru a následně navázala spolupráci s Národním divadlem. Mezitím uvedla Triskelion Arts v New Yorku premiéru tanečního projektu s názvem Fitting Rooms, jeho autorkou a choreografkou byla Denisa Musilová. Po návratu z New Yorku má před sebou Denisa novou výzvu: splnit si další ze svých snů a vytvořit v Jihlavě centrum výrazového tance, které bude otevřené všem bez rozdílu věku. Zázemí našla v Horáckém divadle Jihlava.
Lucie Satrapová, Havlíčkův Brod
Už řadu let úspěšně reprezentuje rodné město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina a Českou republiku v Evropě a ve světě. Jako brankářka českého reprezentačního týmu dosahuje trvale výborných úspěchů v házené v celosvětovém měřítku. V patnácti letech se dostala do pražského týmu DHC Slavia Praha, kde působila až do konce sezóny 2014/2015. V létě pak přestoupila na jeden rok do týmu německého mistra THC Thüringer. Na další dvě sezóny se upsala švédskému HK Kristianstad, kde patří k nejlepším brankářkám nejvyšší soutěže. Její vytrvalost, odvaha, píle a skromnost mohou být vzorem všem mladým adeptům, kteří se vydávají nelehkou cestou sportu.
Pouze dvakrát v historii udílení nejvyšších ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné, skleněné a dřevěné medaile bylo rozhodnuto o vyznamenání opakovaném. Vedle letos oceněné sportovní ikony rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která je držitelkou kamenné medaile 2018 a skleněné medaile z roku 2009 byl opakovaně oceněn ještě houževnatý horolezec a novoměstský patriot Radek Jaroš. Ten je držitelem skleněné medaile z roku 2009 a kamenné medaile z roku 2015.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se