Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Veřejná doprava Vysočiny
Převážná část kraje leží v mírně teplé oblasti a podle dlouhodobého teplotního normálu (stanoveného v letech 1981–2010) je průměrná roční teplota 7,4 °C. „V roce 2018 však dosáhla průměrná teplota 9,3 °C a v roce 2019 9,1°C. Obdobná změna nastala se srážkami, jejichž dlouhodobý normál je 673 mm a v posledních letech 2018 dosáhl pouze 514 mm a v roce 2019 648 mm. Přesto některé prameny našich významných řek jsou stále dostatečně vydatné a nevysychaly ani v posledních letech s nízkými srážkami,“ sdělil radní Martin Hyský pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Nejdelší řeka Kraje Vysočina je Sázava, která měří 225 km a její pramen lze nalézt na Žďársku v lesním porostu rodinného majetku Kinských v Lesním hospodářském celku Kinský Žďár nad Sázavou, v úseku zvaném Borky v nadmořské výšce 757 m. n. m. Kolem pramene se nachází smrkový porost s bukem lesním, jedlí a dalšími dřevinami. V nejbližším i vzdáleném okolí pramene lesnicky hospodaří společnost Kinský Žďár, a. s., která už desetiletí intenzivně pracuje na změně dřevinné skladby s cílem zakládání druhově pestrých lesů s využitím podrostního způsobu hospodaření a zajišťuje takto různověký porost, který je více odolný kůrovcové kalamitě. Dalším významným pramenem Žďárska je pramen Svratky v lesním porostu s názvem úseku Žákovice, který je stále vydatný bez ohledu na dešťové srážky a také zde se hospodaří podrostním způsobem a vnáší se výchovnými zásahy dřeviny buku a jedle mezi smrky. Skutečný pramen Svratky je pod Fryšavským kopcem a asi 1200 metrů jižně od Stříbrné studánky, která je často mylně označovaná za pramen Svratky. V blízkosti se nachází přírodní rezervace Žákova hora. Pramen se nachází v nadmořské výšce 772 m. n. m. a nedaleko po proudu Svratky se nachází zajímavé místo – Sražená voda. Tam mlynáři přepouštěli umělým kanálem vodu ze Svratky do Stržského potoka (tehdy Sázavy) přes rozvodí Černého a Baltského moře. Třetím významným pramenem Žďárska je Doubrava, jejíž prameniště je v rašeliništích Velkého Dářka, proto má voda ve svých počátcích tmavou rašelinnou barvu. Nachází se v nadmořské výšce 635 m. n. m. a pramen je obklopen smrkovým porostem.
Řeka Jihlava je významná i jako záložní zdroj pitné vody a její pramen najdeme za obcí Jihlávka při silnici do Počátek, kdy nás za zatáčkou silnice ukazatel upozorní „Pramen řeky Jihlavy 300 m“. Polní cestou dojdeme pod kopec Lísek a pramen najdeme po levé straně cesty v olšovém remízu. Jedná se o vydatný pramen 0,75 l za vteřinu v nadmořské výšce 680 m. n. m. v okrese Jihlava.
Z vodohospodářského hlediska je ovšem nejvýznamnější pramen řeky Želivky, který pramení pod názvem Hejlovka jihovýchodně od osady Vlásenice - Drbohlavy, na Českomoravské vrchovině, asi 10 km jižně od Pelhřimova. Přesněji se pramen řeky nachází pod Bukovým kopcem v nadmořské výšce 677,3 m. n. m. Zároveň je řeka Želivka levostranným a celkově největším přítokem řeky Sázavy. Řeka je známá svou čistotou a kvalitou vody a je důležitým zdrojem pitné vody ve vodní nádrži Švihov pro Prahu, část Středočeského kraje a Kraje Vysočina. „Svých vodních zdrojů si na Vysočině vážíme a snažíme si zachovat jejich kvalitu, vydatnost a čistotu nejen regulací v rámci správních řízení, ale i finančními prostředky ve Fondu Vysočiny v dotačních titulech Stavby ve vodním hospodářství, Projektová příprava ve vodním hospodářství a Hospodaření v lesích,“ uzavřel radní Martin Hyský.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se