Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

"Neúnavnost je základem pro rozvoj Vysočiny," tvrdí Vladimír Novotný, vicehejtman kraje Vysočina

V mnoha krajích padají ostrá slova mezi předchozími a novými vládci. Na Vysočině se zdají lidé přinejmenším přátelštější, v rozhovoru s vicehejtmanem Vladimírem Novotným nezaznělo o předchozím vedení křivé slovo. Kritika ano, rozhodně ale ne podpásové údery. „Naši předchůdci nebyli žádní lumpové, spíš jsme po nich zdědili dílčí chyby, se kterými se musíme rychle vypořádat,“ říká mimo jiné Novotný.
 

 
 
Do křesla statutárního zástupce hejtmana kraje přicházíte z funkce odborového ředitele krajské VZP. Jaká je to pro vás změna?

V politice působím od roku 1998, jsem zastupitelem a radním Žďáru nad Sázavou. Od roku 2000 jsem členem krajského zastupitelstva, tedy služebně nejstarším za ČSSD. Nejde tedy o nijak zásadní změnu, a to je ještě nutné přihlédnout k faktu, že jsem se na roli náměstka pro finance připravoval už v minulém volebním období jako předseda finančního výboru zastupitelstva. Pokud jde o manažerské metody řízení, ty jsou na VZP i kraji podobné.

Sociální demokracie vládne na Vysočině jako menšinová vláda s podporou komunistů. Nemáte obavu z toho, že pouhá podpora je křehká, na rozdíl třeba od přímé koalice?

Na Vysočině bylo vždy zvykem, že opozice nebyla s koalicí v rozporu za každou cenu. Naopak, sociální demokraté v opozici vždy podporovali dobré koaliční projekty. Z toho vycházíme i dnes - všechny politické strany říkají, že jim jde především o kraj a my budeme se všemi stranami v zastupitelstvu o prospěchu Vysočiny mluvit. Mimochodem to nejsou žádné fráze. Vzpomeňme si například na hlasování o rozpočtu, podpoře rozvoje Dukovan a dalších věcech, na kterých jsme se vždy shodli.

Jak jsme již zmínili, pracoval jste ve VZP, hejtman kraje přichází z primariátu nemocnice. Jak dobře se znáte z předchozích profesí? Jste si blízcí nebo se pracovně „seznamujete“?

S hejtmanem jsme dlouholetí přátelé. Spolupracovali jsme spolu v letech 2000-2004, kdy jsem byl zastupitelem kraje a předsedou zdravotní komise. Dnešní hejtman Jiří Běhounek byl členem této komise a již tenkrát neúnavným a přesvědčivým zastáncem zdravotníků. Později v letech 20042008 jsme se stali zastupiteli oba a spolupráce pokračovala. Dnes oba stojíme v čele kraje a ta neúnavnost, kterou už znají zdravotníci, je základem pro rozvoj Vysočiny.

Ve vaší gesci jsou finance a grantové programy. Jak tuto oblast podle vašeho názoru spravovalo předchozí vedení kraje?

Fond Vysočiny byl a je úspěšný projekt. Zakládalo ho ještě první krajské zastupitelstvo, kde sociální demokracie byla v koalici, tedy v radě. Pokračování v minulém volebním období, kdy jsme byli v opozici, už jen sklízelo plody tohoto úspěšného začátku. Pokud jde o rozpočtování, tak minulému vedení kraje nemohu vytýkat fatální chyby a ani to nelze. Naši předchůdci nebyli žádní lumpové, spíš jsme po nich zdědili dílčí chyby, se kterými se musíme rychle vypořádat. Například neúčelně vynaložené peníze na neúspěšné převody nemocnic na akciové společnosti. Zde se zaplatilo nějaké soukromé firmě několik milionů za to, aby jaksi převod připravila a on se potom nepovedl - obrázek o tom, jestli se mají platit peníze za práci, která se nepovede, má každý jistě sám. Peníze také šly zpochybnitelným způsobem na ústavní stížnosti na nestátní neziskové organizace nebo neúčelné audity. Jistě bych našel další detaily, které jsme v minulosti pojmenovávali už z opozičních lavic. Uvidíme, jestli na nás ještě někde nevypadne nějaký větší problém z minulosti. Sám to ale dnes nepředpokládám.

Vysočina není příliš bohatý kraj, co jako vrcholný krajský politik, který má „krajskou kasu“ na starosti budete dělat proto, aby se situace změnila?

Vysočina rozhodně nepatří mezi bohaté regiony. Měli byste ale vědět, že Vysočina je ekonomicky nejrychleji rostoucí kraj naší země. Mohl bych jmenovat mnoho dílčích opatření, ale zmíním jedno nejdůležitější. Je to tlak na co nejkvalitnější evropské projekty. Právě to považuji za nejdůležitější úkol pro roky 2009-2013. Tady máme šanci získat velké množství financí pro náš kraj a jsme na to dobře připraveni.

Jaká je vaše vize ve finanční oblasti správy kraje Vysočina, jinými slovy, jakého cíle chcete dosáhnout na konci vašeho mandátu?

Vracím se k předchozímu. Chci získat co nejvíce peněz z projektů EU. Udržet vyrovnané hospodaření, anebo dosáhnout výhodného a minimálního úvěrování. Úvěry jsou přitom možné jedině za účelem spolufinancování akcí, placených z Bruselu. Jiné nepřipouštím.

Jedním z nejviditelnějších předvolebních slibů sociální demokracie bylo zrušení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Pokud nedojde k jejich zrušení na centrální úrovni, budete zřejmě vy tím člověkem, který na splnění slibu bude muset najít finanční prostředky. Už víte, kde na to kraj získá zdroje?

V návrhu rozpočtu již je připraveno 80 milionů korun. Použijeme přebytek rozpočtu. Neomezíme tedy nic jiného a ani se nezadlužíme. Protože jsem však zodpovědným správcem krajské kasy, věřím, že se tyto nesystémové a neadresné poplatky podaří brzy zrušit na centrální úrovni. A my pak použijeme těch 80 milionů na další projekty ve zdravotnictví.

Na webových stránkách kraje je uvedeno číslo vašeho mobilního telefonu. Proč jste ho zveřejnil a budete přijímat i volání z neznámých čísel?

Od roku 1998, kdy působím v komunální politice, je moje emailová adresa a telefonní číslo k dispozici veřejnosti. Beru i neznámá čísla. Mimochodem, Vysočina je nejotevřenějším úřadem a má na to certifikáty i ocenění neziskových organizací. Snadná dostupnost politiků veřejnosti je přeci samozřejmá a na takovémto úřadě obzvlášť.

Mezi vaše záliby patří u politiků překvapivá výroba dřevěných hraček. Přibližte, prosím, tohoto svého koníčka.

Hračky podle přání dětí známých a přátel, různé drobné ozdůbky i užitečné věci. Tím jsme se s mojí ženou bavili ve volných chvílích až donedávna. Přiznám se ale, že na mé koníčky mi poslední dobou nezbývá moc času, takže případné zájemce musím trošku zklamat. Ale jednou se k práci se dřevem určitě vrátím.


Zdroj: Krajské noviny prosinec 2008
 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 4.2.2009 / 4.2.2009

Počet návštěv: 30840
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek