Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > Plán odpadového hospodářství kraje a jeho vyhodnocování
Velký zájem z řad neziskových subjektů z různého spektra oblastí má podle krajského radního Zdeňka Chláda nejen environmentální ale i sociální rozměr. „Přihlásily se nám organizace, které se zabývají ekologickou osvětou, ale také neziskovky pracující s mládeží, handicapovanými nebo seniory. Těší nás, že jim tímto způsobem můžeme pomoci, protože si uvědomujeme, že mají často velmi omezené finanční prostředky,“ řekl radní Zdeněk Chlád.
Průzkum společnosti ASEKOL ukázal, že 60 % firem nakupuje počítače jednou za dva až pět let, přičemž faktická životnost počítačů dosahuje i deseti let. Vzniká tak spousta elektroodpadu, který často zůstává ve firmách nevyužitý. ASEKOL od přihlášených firem sváží vyřazené počítače a navíc jim poskytl tzv. E-box, do kterého mohou zaměstnanci vhazovat ostatní drobný elektroodpad. „Aktivitami Věnuj mobil a Věnuj počítač získáváme elektrozařízení k odborné recyklaci, provádíme osvětu, rozšiřujeme povědomí o nutnostech třídění elektroodpadu a ještě navíc můžeme funkčními přístroji potěšit konkrétní neziskové organizace,“ vysvětlil regionální zástupce společnosti pro Kraj Vysočina Pavel Peroutka. Do aktivit se už podle jeho slov letos v Kraji Vysočina zapojilo několik firem a institucí včetně samotného krajského úřadu. Kraj Vysočina dlouhodobě a systematicky třídění elektrozařízení v regionu podporuje.
Celkem pět notebooků a stejný počet mobilních telefonů získá občanské sdružení Pěstounské rodiny Kraje Vysočina. „Jeden z našich prvňáčků – Erik Bašta – letos nastoupil do školy ve Větrném Jeníkově. Škola je moderně vybavená, a chtěli jsme, aby se Erik rozvíjel správným směrem, a k tomu potřebuje vlastní počítač. Další technika poslouží ke vzdělávacím účelům v jiných pěstounských rodinách,“ popsala jednatelka sdružení Monika Dietrichová.
Aktivity Věnuj počítač a Věnuj mobil mají za cíl nejen podpořit sběr a opětovné využití počítačů, notebooků a mobilních telefonů, ale i elektrozařízení celkově. Navíc fungují i jako osvěta a vedou k lepšímu pochopení třídění elektroodpadu. SIM karty a základní kredit věnovala společnost T-Mobile.
Mobilní telefony patří mezi nejrychleji se rozšiřující předměty běžné spotřeby. Přestože se životnost mobilních telefonů pohybuje v řádu několika let, průzkumy ukazují, že je lidé používají v průměru jen 12 – 18 měsíců. K recyklaci se dostane pouze 1 % z nich. Projekt Věnuj mobil je určen všem, kteří se chtějí užitečně zbavit svého starého mobilního telefonu. Stačí si na stránkách projektu objednat odpovědní obálku a zdarma svůj mobil poslat společnosti ASEKOL.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se