Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj > 2012


 

Zpravodaj

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Noční cvičení složek IZS v Třebíči

Noční cvičení složek IZS v Třebíči
V úterý 15. února se uskutečnilo v lokalitě Janáčkova stromořadí v Třebíči letošní první společné cvičení složek integrovaného záchranného systému kraje Vysočina. Námětem cvičení byla dopravní nehoda autobusu s velkým počtem zraněných osob. Při zhruba hodinu trvajícím taktickém cvičení si záchranáři procvičili vzájemnou koordinaci a komunikaci při společném zásahu. Do cvičení se zapojilo na tři desítky záchranářů (hasičů, policistů, strážníků a zdravotníků). Do role obětí dopravní nehody se vžili studenti Střední zdravotnické školy z Třebíče a zaměstnanci třebíčské nemocnice. O jejich skvělé namaskování se postaraly pracovnice Českého červeného kříže.
 

 
 

Celé cvičení vypuklo úderem šesté hodiny podvečerní, kdy byla nehoda ohlášena na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Na místo byly ihned vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Třebíč a Náměšť nad Oslavou a další složky integrovaného záchranného systému.

 

Dle plánovaného námětu cvičení se autobus při nárazu převrátil přes střechu a zůstal stát na kolech mimo vozovku. V době nehody cestovalo v autobuse 20 pasažérů. Při nehodě byl jeden muž usmrcen,  čtyři osoby byly zraněny těžce, šest osob bylo zraněno středně těžce a devět lehce. Hasiči zajistili havarovaný autobus proti požáru a úniku provozních kapalin a v místě vytýčili nebezpečnou zónu. Proveden byl i průzkum okolí.

 

Zranění z autobusu byli na místě tříděni metodou START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění). Principem této metody je odhad a označení závažnosti poranění a stanovení pořadí transportu z nebezpečné zóny podle štítku (pásky) příslušné barvy doplněné číslicí (popř. symbolem). Takto jsou označeni všichni účastníci nehody.  Oběti se třídí do čtyř skupin. Zelenou barvou jsou označováni ti, kterým povaha zranění umožňuje samostatný odchod ze zóny nebo se vzájemnou pomocí. Červenou  barvou jsou označováni ti, kteří jsou v kritickém stavu a mohou přežít pouze tehdy, pokud jim bude poskytnuta neodkladná první pomoc. Žlutá barva se používá pro označení obětí, které nejsou v kritickém stavu (jsou dechově i oběhově stabilní) a nevyžadují okamžitý transport. Černá barva slouží k označení osob, které přišly o život. Dle označení byli ranění transportováni na shromaždiště raněných. Odtud byl proveden převoz sanitními vozy do třebíčské nemocnice, kde došlo k aktivaci traumatologického plánu.

Počínání záchranářů při cvičení sledovali rozhodčí z  řad jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Vyhodnocení cvičení proběhne za účasti zástupců všech zúčastněných složek v nejbližších dnech.

 

 


 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 16.2.2011 / 16.2.2011

Počet návštěv: 24805
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek