Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Jihlavské muzeum je jedním ze spolupracujících subjektů na výzkumném projektu s názvem Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku. Hlavním nositelem projektu je Masarykova univerzita, která vedle Muzea Vysočiny Jihlava spolupracuje ještě s Mendelovou univerzitou v Brně, Archaiou Brno a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky Brno. Letos bude projekt ukončen. Od jeho zahájení v roce 2013 již byly v jihlavském muzeu realizovány pod taktovkou kurátora Davida Zimoly dvě výstavy a tato třetí na ně navazuje.
Na poměrně rozsáhlé výstavní ploše jsou prezentovány nejen výsledky archeologického bádání z období vrcholného středověku, ale také z pravěkých období od mladší doby kamenné a dále velmi cenné informace získané pomocí přírodovědných metod např. dendrochronologických výzkumů, makrozbytkových a pylových analýz. I díky těmto metodám byl sestaven historický botanický obraz o vývoji krajiny a též o stopách lidské činnosti v krajině. V rámci výstavy se návštěvník dozví například o masivním odlesňování během středověku a o zaniklých těžebních areálech v centrální části Českomoravské vrchoviny. Dále jsou prezentovány pravěká osídlení, mohylová pohřebiště, zaniklé středověké vesnice na Jihlavsku a feudální sídla v podobě hradů, hrádků a tvrzí. Pro hravé návštěvníky je vyhrazena dotyková část. Výstava bude k vidění do 19. června.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se