Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Doprava
„Vzhledem k nesourodosti činností a vysoké technické náročnosti procesů patřilo stavebnictví dlouhou dobu mezi jedno z nejméně modernizovaných odvětví ekonomiky. Navzdory počáteční skepsi se však díky poznatkům z průmyslové automatizace daří vyvíjet unikání technologická řešení, která optimalizují synergii digitalizace, automatizace a udržitelného environmentálního chování. Velmi mě těší, že v Kraji Vysočina funguje hned několik firem, které se vývojem těchto inovativních technologií zabývají, případně je již aplikují ve své praxi a které se zapojí do činnosti nově vznikajícího Národního centra Stavebnictví 4.0,“ přibližuje náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Národní centrum Stavebnictví 4.0 (NCS) bude fungovat v rámci ekosystému Národního centra Průmyslu 4.0 a bude sídlit v budově ČVUT-CIIRC. Zapojeným partnerům přinese mnohé benefity a otevře širokou škálu možností efektivní spolupráce a zvýšení technologické úrovně, například v projektech VaVaI. Firmy budou mít také blíže k různým formátům a dotačním možnostem v rámci České republiky i Evropské unie.
Zakládajícími členy centra jsou zástupci vzdělávacích, výzkumných a dalších institucí jako Fakulta stavební VUT, Fakulta stavební VŠB-TUO, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Ředitelství silnic a dálnic. Firemní sektor pak zastupuje např. společnost ICE Industrial Services, a. s., která v provozovně ve Žďáře nad Sázavou vyvíjí komplexní tiskový systém pro 3D tisk betonu a ve spolupráci s partnery z vědecko-výzkumného sektoru buduje v rámci projektu ICE CORAL největší farmu pro 3D tisk betonu v Česku. Společnost iniciovala také vznik Evropského institutu pro materiály, automatizaci a stavebnictví (EIMAC), který sídlí ve Žďáře nad Sázavou a je taktéž členem NCS. Mezi další zakládající členy patří také jihlavská společnost Leube Beton, s. r. o., která vyrábí a vyvíjí široké spektrum stavebních prvků pro pozemní, dopravní nebo vodní stavby, HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s., SUDOP Group, a. s., Metrostav, a. s., Strabag, a. s., AgentFly Technologies, s. r. o., Hochtief CZ, a. s., Baumit, spol. s r. o., VCES, a. s., Techniserv, spol. s r. o.
NCS je otevřenou platformou, která nabízí partnerství dalším firmám a institucím, které se o téma Stavebnictví 4.0 zajímají. Vzhledem k tomu, že v Kraji Vysočina se v nedávné době tématem 3D tisku v betonu zabývaly také další společnosti, např. ROBODOCK, s. r. o., Podzimek a synové, s. r. o., a další, nemusí být počet vysočinských zástupců v NCS konečný.
Více informací o Národním centru Stavebnictví 4.0 najdete na www.ncs40.cz.
Foto: Jiří Mrhal, ČVUT v Praze
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se