Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Zdravotnická zařízení > Zřizovaná Krajem Vysočina
První část setkání se odehrála v badatelně Gymnázia Jihlava, kde se všichni seznámili s potřebným technickým vybavením. Studenti představili práci se speciálním mikroskopem, za jehož pomoci vznikají podklady pro fotografie. „Náš úkol je jednoduchý. Vzorky, které si přineseme, musíme probrat a zpracovat pod mikroskopem. Při mikroskopování je důležité mít co nejtenčí vzorek, aby mikroskop zvládl dokonale zaostřit celý preparát,“ vysvětlil Ondřej Koděra z jihlavského gymnázia. „Některé studenty práce nadchla natolik, že prohloubila jejich zájem o přírodní vědy a v badatelně tráví každou volnou chvíli. Dokonce dojíždí i na vysokoškolské přednášky do Prahy,“ svěřila se s nepřímým zato velmi pozitivním výsledkem projektu Lenka Fasorová, koordinátorka části výzkumu z Gymnázia Jihlava.
Ředitelé obou škol Pavel Suk za gymnázium a Libor Fasora za OA, SZŠ a SOŠS pak hostům představili fotografickou střižnu na Telečské ulici. Mladí fotografové a filmaři v ní prezentovali další část projektových aktivit. Konkrétně fotografické výsledky v prostorovém rozměru 3D a nechyběla ani ukázka fotografických triků nebo krátkých filmových příspěvků, které studenti oboru fotograf pod vedení koordinátora a pedagoga Pavla Neuwirtha vytvořili. „Naším úkolem bylo zpracovat mikrofotografie z framů, které nám připravili gymnazisté. Následně jsme pro fotografování makrofotografií použili speciální mezikroužky a externí blesk a dosáhli jsme velmi zajímavých záběrů,“ prozradili kluci ve střižně s tím, že navíc v lomu sesbírali filmový materiál a vytvořili reprezentační video projektu.
V prostorách OA, SZŠ a SOŠS Jihlava se probírala další možná spolupráce. „Rádi bychom se do lomu podívali také v dalších ročních obdobích, zima, jaro i podzim by určitě stáli za to,“ nastínil ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Libor Fasora. „Každopádně povedených fotografií z mikroskopu i z terénu máme dostatek už nyní. Zbývá jen najít vhodnou adjustaci a uspořádat výstavu. S velkoformátovým tiskem nám pomůže náš komerční partner Českomoravský štěrk,“ doplnil Pavel Neuwirth.
Aktuálním bodem v projektovém kalendáři se stala prezentace středních škol v Třebíčském Alternátoru. Gymnázium a OA, SZŠ a SOŠS v prostorách sousedí a společně prezentují své biologicko-fotografické badatelství. Informace o výstavě najdete zde.
„Pracujeme na tom, aby se lom po ukončení těžby nestal mrtvým a pro obyvatele nezajímavým. Proto nás podobné aktivity těší a také proto jsme se do projektu rádi připojili. Lom je také místo, kde žije spousta živočišných i rostlinných druhů a rádi bychom s podobnými oblastmi pracovali dále a pokud to bude možné, částečně a za dodržení všech bezpečnostních pravidel je otevřeli veřejnosti,“ uvedl na závěr generální ředitel Českomoravského štěrku Karel Lorek.
Další podrobnosti k projektu ve speciálním čísle školního časopisu najdete pod tímto odkazem.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se