Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Novinky v jihlavském muzeu a galerii

Minulý týden za hojné účasti novinářů proběhl už druhý ročník společné tiskové konference Muzea Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. V Malovaném sále budovy muzea představili ředitelé obou institucí, Karel Malý a Daniel Novák, spolu se svými kolegy novinky a záměry plánované na rok 2014. Návštěvníci se mají rozhodně na co těšit. Přinášíme malou ochutnávku vernisáží a výstav.
 

 
 

Vernisáží 29. května 2014 zahájí galerie výstavu „Seno, sláma. Práce v krajině a přírodní procesy v umění“, která je společně s červnovým mezinárodním sympoziem a dalším doprovodným programem součástí projektu Alfalfa. Tématem výstavy je reflexe umělecké tvorby v krajině v období od 60. do 80. let minulého století umělců ze střední Evropy. Galerie myslí i na děti od mateřských škol až po střední školy, pro které na červen připravila interaktivní vzdělávací program k této výstavě.  V rámci doprovodného programu je na červenec připraveno putování Železnými horami a v srpnu budou pozvaní umělci vytvářet instalace na mysliveckých posedech v okolí Hranic u Malče a Libice nad Doubravou v Železných horách. Na konci roku 2014 vyjde k výstavě katalog s texty účastníků konference a bohatou fotodokumentací výstavy.

 

Návštěvníky oblíbená Muzejní a galerijní noc 2014 se letos bude konat 6. června. Připravený je bohatý doprovodný program, např. komentované prohlídky, hry a aktivity pro malé i větší badatele, přednášky, portrétování návštěvníků, pohádka, interaktivní divadélko, písně a tance a ohňová show.

 

Od června do srpna 2014 bude v galerijní budově na náměstí k vidění retrospektivní výstava prezentující rozsáhlou malířskou tvoru Václava Radimského, českého krajináře přelomu 19. a 20. století. Obrazy tohoto zaníceného impresionisty a přítele francouzských malířů Paula Cézanna a Clauda Moneta patří v současné době mezi nejvyhledávanější na českém trhu s výtvarným uměním. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v rámci Muzejní a galerijní noci.

 

V muzeu v současné době vrcholí výstavba nových interaktivních expozic, jejichž otevření se předpokládá v září 2014. Všechny expozice budou řešeny tak, aby umožnily maximální emocionální návštěvnický prožitek. Nejrazantnější změnou projdou expozice věnované živé přírodě, nové budou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu. Celkové výdaje činí více než 12,5 mil. Kč a z větší části jsou hrazeny z Regionálního operačního programu NUTS II Jihovýchod. Změněn bude i orientační systém, který naváže na nový jednotný vizuální styl muzea. Na konferenci již bylo představeno nové logo – stylizovaná iniciála „M“ v podobě pečeti.

 

S novinkami přišla i galerie, která v letošním roce po provedení stavebních úprav rozšíří své zázemí pro pořádání doprovodních aktivit o dílnu pro dětské workshopy. Prostory budou využity i v rámci příměstského táboru Ve stopách země s podtitulem Vzdušné vandrování do Ohnivé země uprostřed oceánu, který se v galerii uskuteční v týdnu od 21. do 25. července 2014. Určený je pro děti ve věku 5 až 10 let.

 

Lákavou nabídkou bude jistě i v historii muzea i galerie naprosto mimořádný počin, a to putovní společná výstava všech sbírkotvorných organizací zřizovaných Krajem Vysočina s názvem „Poklady Vysočiny“, která bude v jihlavských organizacích prezentována ke konci roku 2014 a v průběhu roku 2015 bude postupně instalována i v dalších městech Kraje Vysočina (Třebíč, Nové Město na Moravě, Havlíčkův Brod a Pelhřimov). Výstava ukáže bohatství sbírkových fondů Kraje Vysočina, představí to nejzajímavější ze sbírek, přičemž řada těchto unikátů nebyla dosud vystavena či již před dávnou dobou. Zároveň bude veřejnosti prezentována cesta sbírkového předmětu muzeem a systém péče o něj. Chybět nebudou doplňkové programy v podobě přednášek, dílniček apod.

 

Aktivity obou institucí jsou opravdu bohaté, vybere si zajisté každý. Pro více informací sledujte webové stránky obou organizací, a to http://muzeum.ji.cz a http://ogv.cz/ či http://www.vysocina-fandi-kulture.cz/. A samozřejmě k návštěvě expozic a výstav můžete využít i cenově výhodnou SPOLEČNOU VSTUPENKU, která je k dispozici na pokladně obou organizací.

 

  • Zprávu z tiskových zpráv Muzea Vysočiny Jihlav a Oblastní galerie Vysočina zpracovala Jana Komínová
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2014 / 29.4.2014

Počet návštěv: 9775
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek