Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Informace pro zdravotníky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

O bobrech v Kraji Vysočina

O bobrech v Kraji Vysočina
Rozhodnutím orgánu ochrany přírody bylo v únoru 2015 na části území Vysočiny povoleno omezit výskyt a činnost zvláště chráněného bobra evropského, a to konkrétně jeho odchytem, odstraňováním hrází, ničením jeho sídel, případně i jeho usmrcením. Uvedená opatření mají zamezit negativním zásahům populace bobrů zejména v jihočeské rybniční soustavě a částečně se dotýkají i jihozápadního území Kraje Vysočina. Bobr evropský patří v České republice k silně ohroženým druhům a je chráněn i evropskou legislativou.
 

 
 

„Cílem opatření je co nejvíce omezit předpokládaný nárůst negativních dopadů výskytu bobra v nejrizikovější oblasti, což jsou jihočeské rybniční soustavy (Třeboňská, Českobudějovicko-Hlubocká, Vodňanská, Lnářsko-Blatenská) – tzv. zóna C, kde se nachází tisíce rybníků. Mnohé z nich patří k historickým stavbám a nebyly by schopné odolávat intenzivní činnosti bobra evropského,“ vysvětluje rozhodnutí orgánu ochrany přírody Dana Vacková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. Kromě rybníků a vodních nádrží by aktivitou bobrů mohla být ohrožena také funkčnost a bezpečnost spletité sítě kanálů a přítoků, které rybníky napájejí. Při rozvoji silné populace by však nezanedbatelným problémem byla i stavba bobřích hrází a narušení distribuce vody v rámci rybničních soustav. „Vzhledem k tomu, že druh je schopen urazit až 80 kilometrů za týden, byla zóna povoleného omezování činnosti bobra evropského stanovena v rozsahu, která představuje většinu území Jihočeského kraje i část Kraje Vysočina, Plzeňského a Středočeského kraje,“ doplnila Dana Vacková. Odchyt a usmrcování mohou však provádět pouze osoby oprávněné podle zákona o myslivosti, odstraňování hrází a ničení sídel bobra evropského (nor, hradů či polohradů) mohou provádět vlastníci či správci pozemků, vodních děl a jiných staveb a jimi pověřené osoby v případě dodržení podmínek výjimky.

 

Naopak v některých částech Česka je populace bobra evropského podporována a její rozšíření žádoucí (zóna A). Jedná se zejména o evropsky významné lokality, například na řece Moravě a Dyji. Většina území Kraje Vysočina patří do zóny B, kde je možno zasahovat do přirozeného vývoje bobrů pouze na základě udělené výjimky. Populace bobra evropského čítá podle odhadů v Kraji Vysočina asi 250 ks, v ČR 3 500 kusů a početnost mírně vzrůstá. Povolovaná výjimka neovlivní příznivý stav druhu z hlediska ochrany – nijak neomezí stávající stav populací, pouze zastaví případný vznik a nárůst populace ve vymezené oblasti jižních Čech.

 

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.2.2015 / 26.2.2015

Počet návštěv: 10249
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek