Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

O posledním srpnovém víkendu se po roce roztopí ojedinělá sklářská pec u Havlíčkova Brodu

O posledním srpnovém víkendu se po roce roztopí ojedinělá sklářská pec u Havlíčkova Brodu
Na víkend 26. až 28. srpna připravili skláři Vysočiny společně s Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod originální tavbu skla ve funkční replice středověké sklářské pece. „Letošní ročník této mimořádné akce je obohacen o mezinárodní přesah, a to díky spolupráci s kolegy z rakouského skanzenu v Elsarnu v Dolním Rakousku, kteří rovněž zkoušejí podobný experiment na své replice sklářské pece z doby římské,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že již v novověku existovaly silné vazby mezi českomoravským a dolnorakouským sklářstvím.
 

 
 

Pec se nachází na louce v místní části Vlkovsko v Havlíčkově Brodě. Poprvé byla zprovozněna v roce 2016 za účelem odborného výzkumu a upozornění na význam sklářské výroby v našem regionu. Formou experimentální archeologie bylo ověřeno, že stovky let staré dochované teoretické poznatky skutečně fungují. Ručně se pec roztápí až na úctyhodných 1 400 stupňů. A protože si tato mimořádná akce získala řadu příznivců, pořádá se každoročně tavba na sklonku měsíce srpna.

 

Svůj um předvedou zruční skláři v čele s Františkem Novákem z Dobronína. Jejich originální výrobky si budete moci dokonce zakoupit v rámci nedělní aukce, která odstartuje v 10 hodin. Využijte této jedinečné příležitosti! Chybět nebude ani další pestrý doprovodný program. Pátek je vyhrazen sklu. Zazní nejenom výklad o sklářství a starých technikách, ale prezentována bude i replika dolnorakouské pece. V sobotu budou představena i další řemesla jako je tkalcovství, hrnčířství, výroba šindelů, stloukání másla nebo mletí obilí. Po celou dobu bude k dispozici i zázemí s občerstvením, které také přispěje k příjemně strávenému času. Letošní ročník byl navíc podpořen z Fondu malých projektů Kraje Vysočina v rámci projektu Sklářská tradice nezná hranic.

 

Navíc pokud vás tato aktivita zaujala, můžete jí až do 30. září udělit svůj hlas v rámci soutěžního klání pořádaného Národním památkovým ústavem pod názvem Památky děkují (https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/inspirujte-se/81056-tavba-skla-v-replice-stredoveke-sklarske-pece-u-havlickova-brodu), kam byla nominována za loňský již 6. ročník. Ten byl specifický tím, že nově musela být postavena chladící část pece, která se po zimě propadla, a také ztíženými podmínkami souvisejícími s koronavirovou pandemií. Přesto se akci podařilo úspěšně zrealizovat a v to samé věří pořadatelé i letos.


sklářská pec

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 18.8.2022 / 18.8.2022

Počet návštěv: 625
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek