Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Obce kolem Jaderné elektrárny Dukovany nejsou spokojeny s jejími dotačními aktvitami

Obce kolem Jaderné elektrárny Dukovany nejsou spokojeny s jejími dotačními aktvitami
Pravidelné setkání starostů měst a obcí ležících ve dvaceti kilometrové zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany hostily dnes celý den Hrotovice. Osmdesátku přítomných hostů seznámili zástupci hasičského záchranného sboru, spoloečnosti ČEZ a Jaderné elektrárny Dukovany s informacemi o havarijní připravenosti, fungování jaderné elektrárny a také došlo na současné energetické potřeby a budoucnost jaderné energetiky v České republice. Důležitost tohoto setkání svou přítomností podtrhla také Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
 

 
 

Starostové obcí tzv. Energoregionu získali stručné informace k vnějšímu havarijnímu plánu Jaderné elektrárny Dukovany, dále upozornění na povinnosti upravené legislativou spadající do kompetencí samospráv obcí a předány byly také adresy důležitých www stránek. Velkou diskuzi nejen mezi starosty, ale i přítomnými senátory a poslanci, vyvolaly výtky na adresu společnosti ČEZ a Jaderné elektrárny Dukovany týkající se financování aktivit v přilehlých obcích.  "Na podporu obecních aktivit z rozpočtu elektrárny odchází 70 milionů korun. Jejich rovnoměrné rozdělení je druhá věc," uvedl během diskuze Tomáš Žák, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Na něj směřovaly i dotazy budoucího fungování dukovanské elektrárny. Fakt, že prioritně je k rozvoji určena JE Temelín přítomné starosty příkliš nepotěšil, leč už teď probíhá tvorba detailní studie proveditelnosti a existuje smlouva s distribuční společností ČEPS týkající se Dukovan.

 

 Dukovanská lokalita je však i přesto klíčovou energetickou lokalitou, jejíž hodnotu vyzdvihl ve svém vystoupení senátor Miloš Vystrčil. Ten poukázal na nedostatečné vyjádření hodnoty tohoto území, ochoty ČEZ k dalšímu rozvoji tohoto energetického podniku, a to v kontextu přesahující hranice České republiky. Obce ústy svých starostů proto nejsou spokojeny s výší částky, která je mezi ně energetickou společností rozdělována, podepisuje se to prý na kvalitě společenského života a také není zajištěn "nadstandard" života občanů v "ohroženém" pásmu.V případě připomenutí povinností starostů ve vztahu k havarijním plánoům a krizovému řízení starostové poukázali na obrovské spektrum různorodých povinností, na které se však v jejich rozpočtech nedostává prostředků. Zde by měla zafungovat odpovědnost státu resp. legislativců.

 

Pravidelně je na setkání ze strany obcí kritizován technický stav komunikací v havarijním pásmu elektrárny. "Peníze na opravy silnic jsou rozdělovány podle jejich skutečného zatížení a také dopravního významu. V minulém roce byla realizována oprava silnice Hrotovice - Jaroměřice a další kratší úseky v této oblasti. Na další úseky hledáme potřebné finance," reagoval radní kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý.

 

Na území České republiky v současné době fungují dvě jaderné elektrárny - Dukovany (Vysočina) a Temelín (Jihočeský kraj). Temelín je zatím poslední spuštěnou jadernou elektrárnou v Evropě.  

¨

 

Obce kolem Jaderné elektrárny Dukovany nejsou spokojeny s jejími dotačními aktvitami

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2011 / 29.4.2011

Počet návštěv: 23520
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek