Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Finanční zdroje z EU > Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika
Jaký byl rok 2014 z pohledu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě rokem?
Po předchozích přípravách jsme v tomto roce konečně vykročili vysněným směrem. Doufám, že podoba našeho snu je patrná ze struktury výstavního plánu a začíná se projevovat i ve fyzické podobě vnitřních prostor galerie.
Naši činnost rozvíjíme ve dvou jihlavských renesančních domech, které jsou zajímavé již svou architekturou.
V domě na Komenského ulici pořádáme výstavy současného umění, a to ve dvou výstavních liniích. Hlavní výstavní plocha je věnována představení větších projektů. V roce 2014 zde měl výstavu Klub konkretistů, jehož historie je úzce spjata právě s jihlavskou galerií šedesátých let, Po skupinové výstavě jsme zde představili aktuální tvorbu všestranného umělce Františka Skály, v letních měsících zde pak proběhl náš nejrozsáhlejší výstavní projekt letošní roku – výstava umění středoevropského landartu šedesátých až osmdesátých let. Na podzim jsme výstavou připomněli významné dílo sochaře Maria Kotrby a v těchto dnech je zde k vidění premiéra nového obrazového příběhu Martina Kuriše.
Tou druhou výstavní linií v budově na Komenského ulici je pak tzv. galerie Alternativa, která představuje autorské projekty aktuálních uměleckých přístupů vnášejících do umělecké tvorby alternativní úhly pohledu, experimentujících s daným mediem a hledajících nové způsoby komunikace s divákem. V tomto roce zde proběhlo celkem šest výstav většinou mladých umělců. Kromě výstavy prezentující aktuální vlnu „klasické“ malby zde své práce vystavoval expresivní Václav Girsa, vizuální tvorbu s poezií propojila skupina kolem Terezy Janečkové, čistě konceptuální projekt si připravil Matěj Smrkovský, nové hledání výrazu malby jsme mohli vidět ve výstavách Ruce v moři fazolových květů nebo v tvorbě Lucie Ferlikové. Současná výstava se zamýšlí nad fenoménem sběratelství prostorovou instalací.
V druhé budově již tradičně prezentujeme formou stálé (ale proměnlivé) expozice umělecká díla ze sbírek galerie, která představují v širokém záběru české výtvarné umění dvacátého století. Tato výstava je v těchto dnech obohacena o představení velkého výstavního projektu, který bude v příštím roce putovat po různých místech Vysočiny a je společným dílem všech muzeí a galerií spravovaných Krajem Vysočina. Jedná se o výstavu s názvem Poklady Vysočiny a představuje to nejlepší, co muzea a galerie na Vysočině ve svých sbírkách chovají. V průběhu roku jsme v této budově dále mohli vidět několik výstav představujících umění dnes již „staršího“ data. Hlavní výstavou v letní sezoně byla v tomto ohledu retrospektivní výstava českého impresionisty Václava Radimského, příjemnou procházkou krásami Podyjí byla výstava s výstižným názvem Hrady česko – rakouského pomezí.
V této budově jsme se také věnovali regionální tvorbě, a to výstavou tří umělců z různých koutů Vysočiny, jihlavského Ladislava Kukly, žďárského Antonína Kanty a telčského Jana Vičara. Místní umělce jsme mohli porovnat s umělci z francouzského regionu Champagne- Ardenne.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
To se samozřejmě těžko posuzuje, protože každého oslovuje jiný druh tvorby, A tak si snad každá výstava získává své nadšené obdivovatele, kteří ji považují za tu nejlepší a jiné by tak vysoko nehodnotila. Statistická čísla však v roce 2014 jednoznačně potvrzují popularitu všestranného umělce Františka Skály. Výstava jeho aktuální tvorby v Jihlavě byla z hlediska zájmu široké veřejnosti nejenom v horizontu letošního roku rekordní.
Co zajímavého připravujete v roce 2015?
Pro následující rok máme opět připraveny výstavy z různých oblastí výtvarného umění. Pro letní období chystáme dvě velké výstavy. Známého českého malíře melancholických nálad a městských zákoutí Jakuba Schikanedera a ze soudku současného umění výstavu zabývající se tématem venkova v umělecké tvorbě. Z tvorby současných umělců představíme také například dílo Marie Blabolilové, Ivany Lomové, Jiřího Štourače, Viktora Karlíka či Igora Korpačevského. V galerii Alternativa pak dáme prostor šesti vítězným výstavním projektům z různých pomezí současné vizuální i akustické tvorby. Nezapomeneme ani na připomenutí regionální tvorby výstavou jihlavského Jiřího Jirmuse a v mázhausu „dolní“ budovy své práce ukáží studenti místních výtvarných škol.
Na které akce v roce 2015 se u Vás mohou návštěvníci zejména těšit a na co/kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?
První část otázky jsem zodpověděl již v předcházejících řádcích. Z připravovaných výstav se osobně těším na Jiřího Štourače a jihlavského Jiřího Jirmuse, Velmi mne také baví také živé propojení diváků s umělci v neformální atmosféře vernisáží v Alternativě. Obecně se ale těším především na smysluplnou práci a seznámení se se zajímavými lidmi.
Na otázky odpovídal: Mgr. Daniel Novák, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
Doporučujeme: www.ogv.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se