Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Mapa webu


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

 

 
 

Jaký byl rok 2016 z pohledu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě rokem?

Tento rok byl pro galerii objevný. Nejprve byl při rekonstrukci sklepních prostor objeven nový vstup do jihlavského podzemí, pak jsme začali rozvíjet nové aktivity, které jsme doposud nezkoušeli. Společná otevřená redakční dílna a tisk vlastních novin, otevření zvukové galerie a pořádání sousedské slavnosti v ulici před galerií. To vše souzní s celkovým rozvinutím záběru galerijní činnosti i množstvím aktivit.

galerijní redakceSousedská slavnostdětský koustek


Z výstav můžeme zmínit ty, které prezentovaly současnou ostravskou a pak i současnou slovenskou malbu, aktuálním uměleckým jazykem promlouvala multimediální výstava Na pomezí samoty. V létě jsme vystavovali sochy předního českého sochaře Kurta Gebauera a nyní Jihlavě představujeme významného místního rodáka Čestmíra Kafku. Z regionálních osobností na dolní budově vystavovali Irena Wagnerová a Jan Vičar. Na své si přišli i milovníci staršího umění, výstava Antonína Slavíčka a Václava Rabase. Již tradiční je též provoz galerie Alternativa, kde jsou prezentovány projekty současného umění na základě otevřené výzvy umělcům.

Antonín SlavíčekLetokruhy chaosu

 


Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Podle očekávání se s mimořádnou návštěvnickou odezvou setkala výstava českého malíře přelomu devatenáctého a dvacátého století Antonína Slavíčka. Znovu se prokázalo, že místní návštěvníci mají rádi české impresionisty, kteří ve své tvorbě zachycovali krásy krajiny. Překvapivě vysokou účast pak měla premiéra sousedské slavnosti, kterou jsme v ulici Komenského organizovali v polovině září. Ten den sem přišlo společně trávit volný čas přes tisíc návštěvníků.

Co zajímavého připravujete v roce 2017?

I v příštím roce bychom rádi neumdlévali v dynamickém rozvoji. Kromě přestaveb návštěvnických prostor vedoucích k jejich zatraktivnění a nové výbavy galerie Igloo zde samozřejmě plánujeme plno výstav. Ze staršího umění bude představen další jihlavský rodák, tentokrát však z 18. století, Dominik Oesterreicher, na letní sezónu pak výstava známého českého malíře Rudolfa Kremličky. K Jihlavě se významně váže též osobnost Gustava Kruma, který bude mít výstavu ke konci roku. Prostor bude poskytnut opět i soudobému umění, tentokrát představíme současnou polskou malbu a objevným způsobem by měla být prezentována soudobá česká kresba.

Na kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?

Velmi se těším  na výstavu Vlákna, klubka, tkaniny, která se bude zabývat rolí textilních materiálů v umělecké tvorbě. Plánujeme ji na letní sezónu a měl by k ní být připraven atraktivní doprovodný program věnující se i samotnému řemeslu. Velmi mne také začala bavit spolupráce při tvorbě galerijních novin, které se snaží představovat aktuální kulturní dění na Vysočině.

 

Na otázky odpovídal: Mgr. Daniel Novák, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

http://ogv.cz/

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 16.12.2016 / 16.12.2016

Počet návštěv: 4715
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek