Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

 

 
 

Jaký byl rok 2020 z pohledu Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě rokem?

 

Jako pro všechny z nás úplně jiný než ty předchozí. Dlouhodobé uzavření galerií značně pozměnilo původní vize, zamíchalo  s plánem akcí a výstav. Aktivity na umělecké a galerijní scéně se v posledních měsících plně přesunuly do virtuálního prostředí. Od on-line vernisáží přes komentované prohlídky a interaktivní diskuze a edukační dílny pro děti. Nová situace přinesla hodně zkušeností a podkladů pro diskuzi o tom, jak lze prostředkovat umělecká díla i celé výstavy ve virtuální podobě. Technologie posledních let posunuly simulace smyslových vjemů blíže reálným prožitkům. Experimentuje se s 3D nasnímáním uměleckých děl i celých výstav včetně možnosti pohybu výstavním prostorem. Na jednu stranu tato zkušenost výrazně napomohla zdokonalení našich schopností využívat virtuálního prostoru, na stranu druhou dlouhodobá absence sociálního kontaktu a reálných prožitků uměleckých děl jednoznačně podtrhává nenahraditelnost sféry autentických vjemů.

 


Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Jednoznačně největšího ohlasu se dočkala výstava Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, kterou se podařilo zahájit ještě v únoru, takže byla po nějaký čas veřejně přístupná. Tyto dvě velké osobnosti české umělecké scény lákaly návštěvníky ze všech koutů republiky. Jarní i podzimní uzavření galerie značně znevýhodnilo výstavy touto uzavírkou postižené. Největší návštěvnické odezvy se tak dočkaly výstavy a akce konané v letních měsících, kdy po jarní abstinenci lidé lačnili po setkávání s živým uměním. Tento návštěvnický boom prožila výstava Patrika Hábla, včetně živé vernisáže a komentované prohlídky a pak vernisáž výstavy dokumentující výtvarné souvislosti staroříšského nakladatelství Josefa Floriana.

 

ogv

 


Co zajímavého připravujete v roce 2021?

 

Rok 2021 zatím nabízí především další pole pro rozvíjení on-line aktivit. Neustále se nacházejí nové způsoby této komunikace a rozšiřování toho, co je v této sféře možné. Výstava Jiřího Načeradského i Terezy Říčanové je prozatím odkázána na videoprohlídky, práce s texty, fotografiemi a zajímavými informacemi z kontextu vzniku prezentovaných uměleckých děl i života vystavujících umělců. Budeme se snažit výstavy prodloužit do doby otevření galerií, aby alespoň po nějaký čas byly veřejnosti přístupné. Výstavní plán na rok 2021 je nyní tak hodně plovoucí a nejspíše se ještě hodně zamíchá tím, jaké výstavy a kdy se uskuteční. Chystá se výstava o sklářství na Vysočině, současného malíře Daniela Balabána, dále pak výstava obrazů českého impresionisty Jana Honsy. V plánu je i další bibliofilská tématika, tentokrát Knihy Buk a snad dojde i na výstavu ilustrátora dětských knih Pavla Čecha a mimořádný projekt prezentují tvorbu sester Jitky a Květy Válových.

 

 

Na kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?

 

Hlavní výstavou roku 2021 by měla být letní tématická výstava s pracovním názvem Temná noc duše, která bude reflektovat současné období krize výběrem aktuálních děl umělců na toto téma. Tedy téma krize ve více úhlech pohledu, jejích aspektech v oblasti civilizační, spirituální a duševní. Právě v takovéto autentické reflexi aktuálních témat společnosti spatřuji důležitou roli umění. Pomáhat uchopení dané zkušenosti a pomocí prožitku tak napomáhat pozitivní osobní transformaci i společenské diskuzi hledající možná řešení.

 

Na otázky odpovídal: Mgr. Daniel Novák, ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě; www.ogv.cz

 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 25.1.2021 / 25.1.2021

Počet návštěv: 1004
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek