Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání
Muzeum Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí má opět po celé letní prázdniny otevřeno sedm dní v týdnu včetně pondělí. „Navíc letošním hlavním tématem krajské turistické sezóny je Vysočina dětem a až do konce září bude plošně upravené vstupné do všech stálých expozic a na výstavy. Děti a studenti mají vstupné zcela zdarma! Ostatní návštěvníci mají snížené vstupné na polovinu toho běžného,“ připomíná Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že toto vstupné platí i na pobočce jihlavského muzea v Třešti a na hradě Roštejn.
Prakticky pro každý srpnový víkend je na hradě Kámen připravena nějaká akce. „Program je skutečně pestrý a rozhodně je z čeho vybírat. A protože letošní motto cestovního ruchu zní Vysočina dětem, cílí řada aktivit na nejmenší návštěvníky,“ srdečně zve k výletu na hrad Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
V dubnu letošního roku vyhlásil Kraj Vysočina soutěž ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ na podporu regionálního cestovního ruchu a na něj bezprostředně navázaných podnikatelských subjektů. Cílem soutěže bylo přijít s novými, originálními, lákavými a k životnímu prostředí šetrnými produkty pro konkrétní cílové skupiny. „Navazujeme na loňský soutěžní program Vysočina – nejlepší dovolená, kam se přihlásilo 30 subjektů s 42 soutěžními příspěvky, letos byl zájem ještě větší a hodnotící komise vybírala z 53 nových produktů od 38 subjektů,“ informoval krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Roman Fabeš. Finanční bonus ve výši dva miliony korun si nakonec mezi sebe rozdělilo 23 nejzajímavějších záměrů, které se už během letošní sezony mohou objevit v nabídce turistické destinace Vysočina.
Rada Kraje Vysočina dnes schválila úpravu vstupného do všech svých stálých expozic a na výstavy ve svých sbírkotvorných organizacích. V období od 1. července až do konce září 2021 budou moci děti a studenti navštívit např. hrad Kámen, hrad Roštejn nebo zámek v Třebíči a další muzea a galerie zdarma, ostatní veřejnost bude moci využít poloviční vstupné. „Cenu základního vstupného jsme upravili v souladu s hlavní tématem letošní krajské turistické sezóny Vysočina dětem. Už loni se nám tato úprava vstupného v hlavní turistické sezóně vyplatila. Během tří měsíců naše kulturní instituce navštívilo zhruba 100 tisíc lidí,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
Jméno Věry Studené rozšířilo na jaře letošního roku prestižní seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Věra Studená se už dlouho věnuje práci s kovem a drátování, ke kterému si před 17 lety našla cestu jako samouk poté, co dostala k narozeninám svoji první knížku o drátování. Ocenění v podobě bronzové medaile a diplomu předal Věře Studené přímo v jejím ateliéru v Kuklíku krajský radní pro oblast kultury Roman Fabeš. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2016 a k dnešnímu dni je na seznamu už 14 jmen.
Jedním z hlavních úkolů každého muzea i galerie je péče o sbírkové předměty a rozšiřování svěřených sbírkových fondů. Děje se tak plánovitě a systematicky. Sbírkové předměty vypovídají o minulosti i současnosti. Sbírkotvorné organizace je získávají různými způsoby, a to nejenom činností vlastních zaměstnanců, jako je například sběr, nález nebo výzkum, ale také darem nebo koupí. V případě nabídky od veřejnosti se však nejdříve vyhodnotí, zda daný předmět bude znamenat obohacení dané podsbírky. Vítány jsou zejména předměty, za kterými je prokazatelná vazba k danému regionu.
Na postupné rozvolňování vládních opatření nastavených v souvislosti s pandemií covid-19 trpělivě čekali nejen příznivci muzeí, galerií, památek, knihoven, ale i divadel. Díky zlepšující se situaci na našem území se návratu divadelních představení na jeviště a diváků do hlediště dočkala i divadla, mezi nimi i krajská divadelní scéna Horácké divadlo Jihlava. Je však nutné plně respektovat aktuálně platné státem stanovené podmínky pro návštěvu divadelních představení (uvnitř i venku). Všechny důležité informace zveřejňuje a pro své návštěvníky pravidelně aktualizuje Horácké divadlo Jihlava na svých webových stránkách.
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.
Areál bývalých dílem pelhřimovské střední školy v okrajové části Pelhřimova využije Kraj Vysočina k výstavbě nového depozitáře pro krajské sbírkotvorné organizace. „Stávající objekt dílen na ulici K Silu je vzhledem ke svému současnému stavu určen kompletně k demolici. Nový depozitář včetně technického zázemí je navržen jako dvoupodlažní novostavba, a to jak s kapacitou pro administrativu, odbornou činnost, tak s velkorysým depozitním prostorem,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. Realizace výstavby je navázána na zatím neznámý termín vyhlášení výzev IROP. Pokud projekt uspěje, kraj by rád do dvou let zahájil stavební práce.
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.
Muzejní noci se staly fenoménem bezprostředně od svého vzniku. Dnes je to již tradiční nicméně stále velmi oblíbená akce ze strany široké veřejnosti, která vždy přináší něco nového. „V rámci nadcházející muzejní noci v Havlíčkově Brodě můžete zavítat do krajského muzea i sousedící galerie, kde mají pro návštěvníky připraven mimořádný program za účelem prezentovat kulturu a kulturní dědictví v neotřelé podobě,“ srdečně zve Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že základní přehled aktivit je uveden v přiloženém programu.
Kvůli vládním opatřením souvisejícím s COVID-19 ještě nebyla v letošním roce muzea ani galerie otevřena pro veřejnost. Ani na jediný den. Přesto uvnitř institucí vládne činorodá atmosféra. „Restriktivní opatření mají konkrétní dopady na činnost všech krajských sbírkotvorných organizací. Nicméně všechny tyto příspěvkové organizace se nezvyklé situaci flexibilně přizpůsobily a místo návštěvníkům se nyní věnují svým expozicím. A také začaly intenzivně využívat nové komunikační toky a netradiční formy prezentace muzejní práce veřejnosti,“ uvedl Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že virtuální prezentace nemůže plně nahradit osobní interakci návštěvníka.
Jihlavské muzeum Vysočiny, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina, plánuje podat do konce letošního roku žádost o evropskou dotaci na modernizaci vlastních expozic na Masarykově náměstí v Jihlavě. Kromě reinstalace nejstarších expozic, by mělo v čísle popisném 57/58 postupně dojít obnově a modernizaci všech expozic i stávajícího výstavního prostoru. Projektová žádost počítá také s rozsáhlými stavebními úpravami včetně obnovy fasády. Předpokládané náklady projektu jsou 33 milionů korun, 85 % by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, 10 % nákladů uhradí muzeum a 5 % půjde ze státního rozpočtu.
Od 1. března můžete hlasovat už v 17. ročníku krajské ankety Zlatá jeřabina, a podpořit tak zajímavou kulturní akci nebo příkladnou obnovu památek za uplynulý rok. Hlasovat o nejzajímavější a nejzdařilejší kulturní počiny roku 2020 se bude během celého března hned ve dvou kategoriích ankety: Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví. Novinkou je, že v kategorii Kulturní aktivita lze vybírat i z akcí, které kvůli pandemii proběhly pouze v online podobě.
Na prestižní seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se nově zařadila Věra Studená ze Žďárských vrchů. Ocenění a titul mistra získala za své umění práce s drátem, kterému se věnuje už od roku 2004. Věra Studená je také aktivní lektorkou a propagátorkou drátenictví v celé České republice a její umění proniklo až do Francie, kde opakovaně vedla kurzy základů drátování pro české krajany žijící ve Francii i pro místní obyvatele oblasti francouzské Provence. Prestižní titul uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2016 a k dnešnímu dni je na seznamu Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina už 14 jmen.
„Na základě kladného ohlasu ze strany veřejnosti fungují opět od února tzv. muzejní okýnka při Muzeu Vysočiny Pelhřimov a Muzeu Vysočiny Třebíč. Ačkoli dle vládních opatření souvisejících s onemocněním COVID-19 musí být všechny sbírkotvorné instituce nadále uzavřené, snaží se tyto organizace udržovat kontakt s veřejností, a to například prostřednictvím sociálních sítí či improvizovanými výstavami za okny muzeí. Chtěl bych jim za tuto zajímavou aktivitu poděkovat,“ uvedl Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že tyto výstavy mohou být příjemným zpestřením procházky uvedenými městy.
Novou ředitelkou krajské Horácké galerie v Novém Městě na Moravě bude od 1. března 2021 Věra Staňková. Ve funkci nahradí Josefa Chalupu, dlouholetého ředitele organizace.
„Naštěstí jsou záliby a aktivity, které lze provozovat i v současném nouzovém stavu. Jednou z nich je fotografování, a proto bylo možné vyhlásit již 18. ročník fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava,“ s potěšením sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, který nad soutěží převzal záštitu. Letošním tématem této již tradiční soutěže jsou Atmosférické jevy. Ty patří mezi časté a oblíbené záběry nemalé řady fotografů, ať již profesionálů či amatérů. Což je možné vidět i na různých sociálních sítích, kde se to hemží rozmanitými záběry zajímavých mraků, inverze, mlhy, bouřky, západů slunce apod. Toto souvisí také se změnou klimatu i zvýšenou aktivitou vulkánů po celém světě, kdy v poslední době právě přibývá množství i pestrost pozorovaných atmosférických (meteorologických) jevů.
Dotační prostředky ze strukturálních fondů Evropské Unie a státního rozpočtu České republiky ještě zatraktivnily oblíbený turistický cíl Vysočiny ukrytý v srdci zalesněné obory nedaleko Třeště. Hrad Roštejn získal za zhruba čtyřletou realizaci projektu nejen nové expozice, ale i důležitou stavební obnovu. Kraj Vysočina projekt „Hrad Roštejn - zpřístupnění nových expozic“ realizoval do ledna 2021. Samotné stavební, restaurátorské a expoziční práce na objektu hradu probíhaly od léta 2017 do podzimu 2020.
Již potřetí v letošním roce dochází k uzavření muzeí a galerií pro veřejnost. Toto opatření souvisí se zhoršující se epidemickou situací na území České republiky, resp. s rychlejším šířením nemoci covid-19. Příznivci kultury a umění se tak s uměním budou moci setkávat opět zejména pouze virtuálně prostřednictvím on-line výstav a doprovodných programů umístěných na webových stránkách jednotlivých organizací.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se