Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Účetní výkazy příspěvkových organizací Kraje Vysočina populárně
Turistický portál Vysočiny získal Cenu ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci 2020. Umístil se na stříbrné příčce celostátní soutěže Zlatý erb v kategorii krajů a regionů. Diplom za druhé místo v celostátním kole soutěže převzal v pražské hale O2 Universum Tomáš Čihák, ředitel organizace Vysočina Tourism, která portál Vysocina.eu spravuje.
Již po sedmnácté se uskutečnila fotografická soutěž nesoucí název Photographia Natura, která má pokaždé jiné téma. „To letošní bylo spíše dokumentární a reportérské. Všichni, co se do soutěže aktivně zapojili, mají můj velký obdiv. Sešly se zajímavé a kvalitní snímky. Vítězům srdečně blahopřeji a přeji spoustu dalších zdařilých fotografických úlovků,“ vzkázal alespoň na dálku Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Podruhé v tomto roce se znovu otevírají veřejnosti sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. Jediné Muzeum Vysočiny Pelhřimov zůstává uzavřené do pondělí 7. prosince, a to z důvodu dokončení výmalby hlavního schodiště. „Otevření muzeí a galerií má však daná striktní pravidla, a proto je potřeba počítat s omezeními v podobě počtu návštěvníků ve výši 25 procent kapacity, dodržování rozestupů a zákazu hromadění osob, používání dezinfekce u vstupu a roušek ve všech vnitřních prostorách,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že další aktuální informace včetně například mimořádných návštěvních řádů jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých organizací.
„Co takhle zpříjemnit si stávající šedivé podzimní dny uměním? Pozvánka platí zejména pro širokou veřejnost z Pelhřimova a jeho okolí. Ale samozřejmě nejenom pro ně. Pokud tedy zavítáte pracovně nebo soukromě na pelhřimovské Masarykovo náměstí, nasměřujte své kroky k zámku Pánů z Říčan, kde pro vás prozatím za okny připravilo Muzeum Vysočiny Pelhřimov originální výstavu,“ zve k netradiční venkovní prohlídce muzea ředitel Ondřej Hájek.
Se složitými podmínkami se po celý rok vyrovnává také Horácké divadlo Jihlava, příspěvková organizace Kraje Vysočina a jediná profesionální divadelní scéna v kraji. Do roku 2020 Horácké divadlo Jihlava vstupovalo s velkou přízní diváků, příznivou kritikou odborné veřejnosti, řadou novinek pro návštěvníky, edukačními programy pro děti, mládež i veřejnost, dlouhodobě připravovaným nultým ročníkem Přehlídky divadelního dokumentu, první svého druhu v historii divadla, nebo třeba oslavou 80. výročí zahájení činnosti českého Horáckého divadla na Vysočině.
Standardně se s posledními říjnovými dny na hradech ukončuje turistická sezona. Letos je vše jinak, a tak hradní objekty uzavřely své brány už 12. října v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje epidemické situace. Původně na 14 dní. „Věřili jsme, že Kámen i Roštejn své brány ještě poté otevřou a budou moci oficiálně zakončit turistickou sezonu. Bohužel s nárůstem pacientů pozitivních na covid-19 bylo nezbytné zpřísnit další opatření a je tedy zřejmé, že pro letošní rok zůstanou oba krajské hrady už zavřené. Oficiálně je možné prohlásit turistickou sezónu 2020 pro ně za ukončenou,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztah s tím, že i přes řadu omezení v průběhu roku byla zaznamenána rekordní návštěvnost.
Dlouhé desítky let ležela opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855 v depozitáři krajského Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Ukrytá před zraky veřejnosti a navíc v neutěšeném stavu. Nejprve bylo zapotřebí navrátit oponě její krásu. Kraj Vysočina za její restaurování zaplatil téměř půl milionu korun s tím, že finančně přispělo i město Havlíčkův Brod a Ministerstvo kultury ČR. „Rada Kraje Vysočina souhlasila s návrhem Městského divadla a kina Ostrov HB, že se nádherná opona autora Gustava Kubeše vrátí na jeviště současného havlíčkobrodského divadla. Navíc kraj společně s dalšími subjekty finančně podpoří i specifická opatření související s instalací opony,“ informovala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
V minulém roce proběhla Muzeu Vysočiny Jihlava interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog. Výstava slavila úspěch, stala se putovní (naposledy k vidění v Západočeském muzeu v Plzni) a byla také přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut.
Dvojjazyčná publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren je jedním z výstupů dvouleté spolupráce etnografů čtyř regionů – Jižních Čech, Vysočiny, Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Jejím cílem je přiblížit stravování našich předků nejen obvyklou výkladovou formou, ale především za pomoci konkrétních receptur a návodů. Čerpá z výsledků terénních výzkumů, ze vzpomínek pamětníků a zachycuje prostou lidovou stravu obyvatel venkova a menších měst na přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
První říjnový víkend se na Vysočině konal již 10. ročník podzimních slavností umění a řemesel známých jako Dny otevřených ateliérů. Do oblíbené akce se přihlásilo celkem 124 ateliérů. Většinou šlo o tradiční účastníky, ale přibylo také několik nováčků. Postupně se vzhledem k současné epidemiologické situaci 20 ateliérů odhlásilo. Své dveře otevřelo nakonec 104 ateliérů, v nichž vystavovalo nebo tvořilo 119 jednotlivců. Návštěvníci tedy i letos měli z čeho vybírat. Od galerií, uměleckých škol až po malíře, sochaře, grafiky, fotografy, skláře a kováře, šperkaře, keramiky a nadšence z různých řemeslných oborů.
V souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje epidemické situace jsou s účinností od pondělí 12. října na dobu minimálně 14 následujících dnů pro veřejnost uzavřeny všechny sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina. Jedná se o tři galerie a čtyři muzea. A to včetně poboček, kterými jsou mimo jiné hrad Roštejn a hrad Kámen. Stejně tak se pro veřejnost uzavírá Horácké divadlo Jihlava.
Podle posledního přehledu dosáhla návštěvnost v krajských muzeích a galeriích v hlavní turistické sezoně přes 116 000 lidí. Více než 82 tisíc návštěvníků navíc využilo akční jednotné vstupné ve výši 20 korun, které v červnu letošního roku schválila Rada Kraje Vysočina jako jeden z nástrojů na podporu cestovního ruchu a zároveň jako připomenutí 20 let od vzniku kraje. Děti a senioři pak mohli navštívit krajské kulturní instituce úplně zadarmo. V červenci se návštěvnost pohybovala okolo 50 tisíc návštěvníků, v srpnu zavítalo do některého z muzeí nebo galerií pod správou kraje asi 46 tisíc lidí a i září hlásí úspěšnou bilanci, a to přes 19 tisíc návštěvníků.
Dnes měl v Havlíčkově Brodě začít jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh. Z důvodu mimořádných opatření se však nakonec konat nemůže, a proto na sebe vzal alespoň podobu nové knihy. Jmenuje se Země skrytých úsměvů a obsahuje povídky od 33 autorů. Od dnešního dne je k dostání za veletržní cenu v lahůdkách Hejkal v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě nebo online v havlíčkobrodském knihkupectví Petrkov. I přesto, že se veletrh nemůže konat v tradiční podobě, podařilo se uskutečnit jednu z jeho doprovodných částí, a to soutěž O nejkrásnější knihy Podzimního knižního veletrhu. Soutěž každoročně vyhlašuje Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina.
Novostavba Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě na sebe dlouhodobě upíná pozornost a zájem odborné i laické veřejnosti, zejména pak v posledních měsících. Nová budova knihovny, situovaná jen kousek od Kulturního domu Ostrov, koresponduje již na první pohled s okolním prostředím a vše nasvědčuje tomu, že by knihovna mohla již v brzké době přijmout první čtenáře. Tomuto kroku však předchází ještě jedna z důležitějších fází, pro knihovníky jedna z nejdůležitějších, stěhování knihovního fondu, poslední etapa před předáním nové budovy uživatelům, tedy čtenářům a všem, kteří služeb krajské knihovny využívají nebo se chystají využít.
Kaple Panny Marie Bolestné pod hradem Kámen, která sloužila od druhé poloviny 17. století jako hrobka rodu Malovců, prochází generální opravou, a to včetně restaurování téměř kompletního exteriéru, interiéru a mobiliáře. Chátrající a nevyužívanou kapli získal Kraj Vysočina darem od českobudějovického biskupství v roce 2018. Generální oprava téměř všeho bude hotová na podzim 2021. Kraj Vysočina za ni zaplatí více než 17 miliónů korun, kapli opravuje bez dotací. „Stavebně je zrekonstruována zhruba polovina objektu, složitější práci mají ale restaurátoři. Ti jsou pravidelně překvapováni odkrytými poklady. Není tak dopředu jisté, v jaké míře je barokní mobiliář zachován, co bude nutné restaurovat a co nahradit novým prvkem,“ informoval Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se