Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015 > Červen

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Olympiáda dětí a mládeže skončila. Vysočina přivezla sedm medailí

olympijský oheň
Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže České republiky v Plzni dospěly do svého konce. Po čtyřech soutěžních dnech plných radosti i smutku, napětí a zápolení se jednotlivé skupiny sportovců vrátily do svých krajů, kde se pochlubí svou medailovou sbírkou. S prázdnou z Plzně neodjela ani výprava Kraje Vysočina. Medailí skutečně Kraj Vysočina neveze mnoho, i tak za ně patří reprezentantům, kteří je vybojovali, obrovské díky. Vysočina si připsala sedm medailí.

Během čtyřdenního soutěžení si místo na stupních vítězů vybojovalo pět sportovců Kraje Vysočina a jedna její štafeta, z čehož dvakrát si na krk pověsil medaili plavec Jakub Jirka. V obou případech to byla medaile stříbrná. Nejcennější medailí se mohou pochlubit dva „zlatí reprezentanti“, Patrik Němec a Šimon Mareček. Kralovali v cyklistické disciplíně MTB crosscountry, respektive v orientačním běhu na krátké trati. Další cenné kovy v podobě stříbrné medaile si odnesli z LODM 2015 v oštěpu atletka Denisa Chlumecká a smíšená štafeta v orientačním běhu ve složení Petr Čech a Klára Nechanická. Jen o chlup hůř se dařilo Tomáši Křížovi v triatlonu, který vybojoval bronz. Tyto medailové výsledky pochopitelně potěšily nejen medailisty, ale i jejich trenéry a vedoucí výpravy Kraje Vysočina.

S velkými očekáváními odjížděli do Plzně házenkářští žáci – na minulé letní dětské olympiádě ve Zlíně 2013 totiž jejich předchůdci získali zlaté medaile. Na západ Čech dorazil odhodlaný tým úspěch zopakovat, ale nakonec házenkáři vybojovali konečné sedmé místo v duelu se Středočeským krajem, když v základní skupině dokázali porazit pozdějšího celkového vítěze, Zlínský kraj. I tak byli házenkáři ze všech našich kolektivních sportů startujících na LODM nejúspěšnější.

Vysočina se cítí silnější na zimních hrách. To ovšem neznamená, že by její reprezentanti na hrách letních alespoň nebojovali. Jako ukázkový příklad může sloužit cyklistka Kateřina Neumanová. Hned v první zatáčce závodu o postup do vyřazovací části totiž uklouzla na štěrku a nepříjemně upadla. Soupeřky ji rázem předjely. Mladá dívka se ovšem zvedla, velkou ztrátu trochu stáhla a v cílové rovince si vysloužila potlesk všech přítomných. O bojovnosti by mohli mluvit také tenisté, v čele s Martinem Vondrákem, kteří bojovali o každý míček.

„Bohužel z Plzně odjíždíme s tím, že jsme skončili poslední v pořadí krajů. Jedná se o určitou věkovou skupinu a tak na základě výsledků nelze přijmout jednoznačný závěr hodnotící práci s mládeží v Kraji Vysočina. Srovnávat jednotlivé ročníky je obtížné i z hlediska rozdílných disciplín, ve kterých se na ODM soutěží. My o sobě víme, že na letních hrách nepatříme v hodnocení krajů k těm nejlepším, ale o poslední příčce dost výrazně rozhodlo to, že jsme v kolektivních sportech nepostoupili do jediného boje o medaile,“ přiznal krátce po slavnostním ukončení bývalý český hokejový reprezentant Milan Kastner.