Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Mládež a sport
Bouře kromě velkých škod v lesních porostech na Telčsku způsobila značné škody i v některých lesních zvláště chráněných územích, v přírodní rezervaci Mrhatina a přírodní památce Lukšovská, o něco menší škody v přírodní rezervaci „Štamberk a kamenné moře“ a přírodní památce Horní Nekolov. V těchto územích se po bouři daly vidět vyvrácené obrovské staré stromy, a to jak buky s velkými a hlubokými kořeny, tak i smrky většinou mělce kořenící a staré jedle, ale i pásy a ohniska ulámaných a vyvrácených porostů připomínající řádění tornáda.
Kraj Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení ochrany přírodních zdrojů a EIA přistoupil po dohodě se správcem území, Lesy České republiky, s.p., Lesní správou Telč, k některým opatřením až v letošním roce, protože bylo nutné nebezpeční kalamitní plochy a přístupových cest. Bylo třeba je nejdříve vyčistit a odstranit zavěšené stromy. „Současně však bylo třeba ponechat i část dřevní hmoty v chráněných územích k zetlení, neboť je ho v našich lesích velký nedostatek a na tlejícím dřevě je závislých 30-40 % organismů žijících v lese. To byl zřejmě v průběhu opatření největší problém, neboť pohled lesního provozu se v této otázce zásadně liší od pohledu ochrany přírody,“ informuje Jan Pokorný z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.
K největšímu poškození došlo u přírodní rezervace Lukšovská, kde byla vyvrácena nebo polámána většina starých autochtonních smrků a po vykácení dalších poškozených porostů vznikly i větší holiny. Proto se plánuje do konce roku 2014 postavení několika oplocenek, kde bude postupně obnoven porost výsadbou semenáčků autochtonních smrků, na vhodných místech jedlí a olší. Semenáčky smrků ze zbytku autochtonních porostů v přírodní památce budou předpěstovány ve školce a v následujících letech se vysází zpět do chráněného území. I v dalších územích, např. v přírodní rezervaci Mrhatina, přírodní památce Horní Nekolov a přírodní rezervaci Štamberk a kamenné moře se v místech uvolněných po bouři budou postupně stavět a opravovat oplocenky k umožnění přirozené obnovy původních dřevin. Bez oplocení by většina semen a semenáčků byla zlikvidována divokými prasaty a vysokou zvěří.
Do chráněných území se budou navíc v předjaří 2015 vysazovány odrostky jedle. Jedle v těchto lokalitách zcela chybí, nebo se vyskytuje jen velmi sporadicky. Její ústup způsobený mnoha faktory včetně stále intenzivnějšího způsobu hospodaření v lesích je nutno zastavit a snažit se alespoň přiblížit k jejímu původnímu zastoupení v lesích jak tomu bylo např. před 150-200 lety.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se