Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce
První studijní cestu žáci technických oborů energetika, elektrotechnika a informatika absolvovali už před čtyřmi lety. Úspěšně prezentovali vlastní projekty úspor energií a tchajwanská strana projevila opakovaný zájem o sdílení dalších výsledků vysočinských studentů. Výsledkem je tedy opakovaná desetidenní studijní cesta, která má dát úspěšným studentům krajských středních škol Vysočiny nejen možnost seznámit se s high-tech technologiemi, ale i s praktickými výsledky projektů realizovaných nadnárodními společnostmi.
„Zajímaly mě novinky týkající se chytré domácnosti – úpravny vody po tajfunech a zemětřeseních, protipožární ochrana. Každá nová tchajwanská domácnost musí být minimálně těmito základními technologiemi usnadňujícími přežití, vybavena,“ popsal Matěj Škorpík, student 3. ročníku, obor technická zařízení budov VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou.
Vojta Vídenský, student 3. ročníku oboru průmyslová automatizace SPŠ Třebíč ve své prezentaci se shrnutím poznatků z cesty poukázal na elektronizaci procesů ve vojenské nemocnici: „Zásadní pro udržení přehledného provozu nemocnice, která musela rychle vyřešit odbavování narůstajícího počtu pacientů je evidence absolutně všeho. Zajímavý byl například systém výdeje léků. Lékař sdílí s pacientem pouze QR kód, podle něj jsou v lékárně automaticky vydány léky a navíc je kontrolována jejich indikace, popř. správně zvolená kombinace.“
Vojta Kříž a Ondřej Hadrava ze ŠPŠ a SOU Pelhřimov shodně popisovali své postřehy z tchajwanské dopravy. Zmínili tzv. easy card využívanou nejen jako dopravní doklad, navíc umožňující platbu v potravinových obchodech, na čerpacích stanicích atd. ¨
Nikoho z účastníků cesty nenechalo klidným autonomní vozidlo, které se pohybuje bez řidiče a orientuje se zcela za pomoci počítačových systémů, které detekují prostor kolem něj a starají se o dodržení trasy. Tato technologie je na Tchaj-wanu ve fázi testování.
„Rozšířil jsem si znalosti týkající se elektronických komponent zabudovaných ve zdravotnickém vybavení. Zamontovat miniteploměr do dětské lahvičky usnadní rodičům průběžné sledování teploty jídla malého strávníka,“ popsal poznatek Vít Veselý z jihlavské SPŠTA, studující obor elektrotechnika.
„Studijní cesty tohoto charakteru fungují nejen jako obecná podpora technických znalostí, ale i jako motivační prvek při rozhodování, který obor úspěšně studovat,“ připomíná Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu s tím, že pro zařazení do takto atraktivních stáží a pracovních cest předpokládá od účastníků určitou úroveň znalosti anglického jazyka, ve kterém účastníci prezentují. Kromě nabitého odborného programu je v rámci cesty počítáno i s návštěvou kulturních, historických a přírodních památek.
Desetidenní studijní cestu finančně podpořily Tchajpejská ekonomická a kulturní kancelář v Praze, Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina , Tatung CZ s.r.o. a INBUI s.r.o. Dále se na nákladech částečně podílely krajské střední školy a Kraj Vysočina. O výsledcích studijní cesty účastníci referovali tento týden. Mezi hosty pozornými hosty prezentace postřehů, zážitků byl také vedoucí Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře Joey Wang.
Autoři fografií: Vojta Musil a Ondra Hadrava
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se