Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Osmý Krajský diabetologický den

Osmý Krajský diabetologický den
Úterý 24. listopadu bylo ve znamení už VIII. ročníku Krajského diabetologického dne Kraje Vysočina. Akce se konala pod záštitou hejtmana Jiřího Běhounka v přednáškovém sále jihlavského Domu zdraví a zúčastnilo se jí několik desítek diabetiků. „Touto nemocí už trpí více jak 7% všech obyvatel Vysočiny, což je přes 30 tisíc lidí. I proto je důležité, aby se sami diabetici přišli seznámit s aktuálními poznatky v léčbě a možnostmi, jak některým následkům předcházet,“ uvedl Martin Hyský, krajský radní pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.
 

 
 

Mezi přednášejícími lékaři z jihlavské nemocnice se představila Zuzana Nevoralová, neboť diabetici často trpí infekčními kožními onemocněními, která způsobují plísně a kvasinky (těmi však také trpí lidé, kteří mají cukr ve svém povolání – cukráři nebo majitelé domácích mazlíčků, kteří se od nich sami nakazí). Byla představená i metoda Larvoterapie, kterou v praxi aplikuje chirurg Radovan Čech, například při předcházení tzv. vysoké amputace u pacientů s diabetologickou nohou. Tato léčebná metoda je v ČR schválena od roku 2003 a v Jihlavě se jí léčí v posledních šesti letech asi 10 až 15 pacientů každý rok.

 

Další komplikací cukrovky jsou oční onemocnění. Ty představil oční lékař Radim Žáček. Účastníci se dozvěděli, jaké změny na jednotlivých částech oka způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi a jak se tato onemocnění diagnostikují a následně léčí. Zatímco u pacientů, kteří se na Diabetes melitus II. typu léčí druhým rokem je výskyt onemocnění sítnice v průměru 20%, po 10 letech je jich už více jak 50%. Lucie Sobotková z Diabetologického centra jihlavské nemocnice poskytla praktické informace o léčbě diabetu. S postupem času se léčebné metody upravují a také se mění naměřené hodnoty, u kterých je stav pacienta výborný nebo uspokojivý. Informovala také o novinkách v měření glukometrem a při jakých naměřených hodnotách se např. vyvarovat jízdě autem.

 

Kristýna Pokorná ze Státního zdravotního ústavu připomněla zásady správného poskytnutí první pomoci, což si mohli všichni účastníci na figurínách i sami nacvičit. Přednáškové kolo ukončila Irena Zimenová, která uvedla do souvislosti zapomínání a špatné prokrvování mozku. Problémy jsou nejdříve u krátkodobé a následně i u dlouhodobé paměti. Se zapomínáním nebo začínající demencí se však dá bojovat.


Posledním bodem programu byla ukázka praktických cviků pro diabetiky. Cvičení povzbuzuje nejenom fyzickou stránku nemocných, ale funguje dobře i jako zdroj pozitivního myšlení. Po celý den probíhalo měření cukru, cholesterolu a BMI i pro zájemce z řad veřejnosti. Měření BMI, % tělesného tuku, osvětové materiály ke zdravému stylu života a informace o možnostech čerpání benefitů, cílených na skupinu diabetiků,  poskytla ve svém stánku zástupkyně VZP ČR.

 

Akci uspořádal Zdravý Kraj Vysočina, Státní zdravotní ústav, Zdravá Vysočina, o. s., VZP ČR, Krajský výbor Santvincentské deklarace Kraje Vysočina a Územní organizace Svazu diabetiků ČR.


Bližší informace jsou zveřejněny na www.kr-vysocina.cz/zdravykraj.


  • Josef Loveček, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 
    564 602 564, e-mail: lovecek.j@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.11.2015 / 25.11.2015

Počet návštěv: 8451
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek