Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Účetní výkazy Kraje Vysočina populárně


 

Otázky a odpovědi - archiv dokumentů

 
 
 

Otázky a odpovědi (web ministerstva vnitra)

  • -
    Máte v ČR platné dlouhodobé pobytové oprávnění, které lze prodloužit?
    Máte v ČR platné pobytové oprávnění, které nelze prodloužit a jehož platnost za krátkou dobu vyprší?
    • Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (schengenského víza / sezónního víza / mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli ruské agresi vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.
      V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o speciální druh dlouhodobého víza. Pokud máte platné povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat. V opačném případě je nutné vyřídit si povolení k zaměstnáni.
      Bližší informace k úředním hodinám pracovišť naleznete zde. Nechoďte na pracoviště dříve, protože žádost nebude možné zpracovat.
    Přicestoval jsem nově do ČR (po 24. únoru 2022), mám tady zázemí (rodina, známí, ubytování a strava zajištěná dobrovolníky a neziskovými organizacemi), mám si něco vyřídit?
    • Na území ČR můžete po dobu 90 pobývat v rámci bezvízového styku. Pokud jste ubytovaní v soukromí, je nutné zaregistrovat se na Policii ČR. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel. Pokud se budete chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, je možné požádat si o speciální druh dlouhodobého víza, které se vyřizuje na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině. V návaznosti na to je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.
    Přicestoval jsem nově do ČR (po 24. únoru 2022) a nemám tady žádné zázemí, nemám se kde ubytovat a potřebuji asistenci. Co mám dělat?
    • V každém kraji byla zřízena Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. V centru se můžete registrovat, vyřídit si speciální dlouhodobé vízum a bude vám poskytnuta další pomoc, včetně možnosti ubytování.
      Pokud potřebujete více informací, kontaktujte infolinku na čísle +420 974 801 802. Pomůže vám zorientovat se. Je možné se dostavit do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, adresa: Vyšní Lhoty 234, 739 51, kde vám bude poskytnuta další asistence.
    Může o speciální dlouhodobé vízum požádat i můj rodinný příslušník, který není občanem Ukrajiny?
    • Ano, musí se ale jednat o blízké rodinné příslušníky, kteří doloží své pobytové oprávnění na Ukrajině, které bylo vydáno ještě před zahájením ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Za blízké rodinné příslušníky jsou považováni rodiče, prarodiče, vnoučata, sourozenci, manželé/registrovaní partneři, kteří doloží příbuzenskou vazbu.
      O vízum je nutné přijít v doprovodu občana Ukrajiny, který je rodinným příslušníkem.
    Musím mít zajištěno zdravotní pojištění?
    • Ano. Pro pobyt v ČR je nutné být zdravotně pojištěn. Pokud jste zaměstnán, jste pojištěn ze zákona ve veřejném zdravotním pojištění. Pokud zaměstnán v ČR nejste, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.
      Pokud vám bude uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění.
      Více informací týkajících se zdravotního pojištění a poskytování zdravotních služeb naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.
    Musím někomu oznámit, že jsem přicestoval do České republiky?
    • Ano. Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR - na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal. Lhůta pro registraci je v současné době prodlužena krizovým opatřením na 30 dnů.
    Musím s sebou brát děti mladší 15 let na registraci na cizinecké policii?
    • Nemusíte, podle ust. § 93 odst. 1 Zákona o pobytu cizinců 326/1999 Sb., cizinec mladší 15 let nemá povinnost ohlášení místa pobytu. Nemusí se tedy registrovat.
    Musím s sebou brát děti mladší 15 let na pracoviště OAMP MV?
    • Nemusíte, pokud budete pro děti žádat o speciální vízum, postačí, abyste se dostavili na pracoviště s jejich cestovním dokladem nebo rodným listem. Doporučujeme s sebou vzít jejich fotografii pasového formátu.
    Máte na Ukrajině rodinné příslušníky nebo blízké, kteří za vámi potřebují přicestovat do ČR?
    • Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR bezvízově, ale pouze na základě platného biometrického pasu, a to na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období.
      Je důležité si na dobu bezvízového pobytu sjednat cestovní zdravotní pojištění (lze uzavřít i online).
      A dále je nutné nezapomenout na povinnou registraci cizince na Policii ČR - oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.
    Potřebuji vycestovat z České republiky například kvůli pomoci svým blízkým, bude to mít vliv na platnost speciálního dlouhodobého víza?
    • Ano, speciální dlouhodobé vízum zaniká vycestováním z České republiky. Doporučujeme tedy žádat o vízum až v okamžiku, kdy cesty do zahraničí neplánujete.
    Mám podanou žádost o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu, co mám dělat?
    • Pokud máte podanou žádost o dlouhodobý pobyt, je možné si řízení dokončit na území ČR. Ve chvíli, kdy bude Vaše řízení rozhodnuto, navštívíte standardně pracoviště MV OAMP a rozhodnutí si převezmete.
      Pokud máte podanou žádost o dlouhodobé vízum, bude možné si toto vízum vyzvednout na určeném zastupitelském úřadě, který bude po dobu uzavření zastupitelských úřadů na Ukrajině k dispozici. Více informací naleznete na stránkách zastupitelského úřadu.
    Mohou přicestovat Ukrajinci, kteří nemají biometrický pas nebo mají vyčerpaný bezvízový pobyt nebo mají děti, které nemají vyřízený pas.
    • Nemůžeme garantovat, že bude umožněno překročit vnější hranici EU. Je potřeba si s sebou vzít všechny dostupné dokumenty prokazující jejich totožnost.
    Musí prokazovat Ukrajinci cestující do ČR na hraničních přechodech očkovaní proti covid-19 nebo mít test PCR nebo antigen?
    Ukrajinec, který do ČR přicestuje na biometrický pas, nemůže v ČR legálně pracovat. Jak si může zařídit pracovní povolení?
    Mají příchozí Ukrajinci žádat o azyl?
    • V této situaci není vstup do azylového řízení optimálním řešením. Rychlejší a efektivnější je požádat o speciální dlouhodobé vízum, které bude vyřízeno na počkání a navíc je možné hned požádat o povolení k zaměstnání a pracovat.
      Každý cizinec však má právo o azyl požádat (informace k řízení o udělení mezinárodní ochrany jsou zde, žádost o mezinárodní ochranu se podává zde (pdf, 430 kB)).
    V případě, že byla na zastupitelském úřadě na Ukrajině podána žádost o pobytové oprávnění a pas byl předán Ministerstvu zahraničních věcí, kde je možné si pas vyzvednout? Mohu přijet bez pasu?
    Když dostane ukrajinský občan povolávací rozkaz, zruší se mu např. zaměstnanecká karta, pokud odjede a neplní tedy účel?
    • Ne, nezruší. Pokud bude pobytové oprávnění stále platné, může se vrátit.
    Došlo k pozastavení náběru nových víz občanům Ruska a Běloruska - platí to jen pro náběr na zastupitelských úřadech nebo i na území? Bude možné prodlužovat pobyty těch, co jsou již na území (studenti, rodinní příslušníci atd.)
    • Pozastavuje se náběr žádostí o víza a pobytová oprávnění na zastupitelských úřadech. Ostatní řízení dále probíhají.
    Přijíždím do ČR a mám s sebou domácího mazlíčka. Co je nutné zajistit?
    • Státní veterinární správa z důvodu výjimečné situace na Ukrajině pro vstup psů, koček, fretek v zájmovém chovu, která doprovází své majitele / jiné osoby na útěku z Ukrajiny, zjednodušila podmínky pro vstup. Vše je možné vyřídit na území ČR.
      Více informací je zde (pdf, 154 kB), formulář je zde (pdf, 138 kB).
    Přijíždím poprvé do České republiky - existují nějaké základní informace?
    • Můžete se podívat na film a přečíst si brožuru Příští zastávka Česká republika. Informace jsou však obecně připraveny pro všechny cizince přijíždějící nově do ČR. Nyní jsou okolnosti příjezdu z Ukrajiny trochu jiné, ale stále vám mohou některé informace pomoci při orientaci ve vašem novém domově.
    mpo

 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Pomoc Ukrajině - Kraj Vysočina > Otázky a odpovědi

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 11140

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek