Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Rozpočty a střednědobé výhledy PO


 

Otevření Národní genetické banky živočichů v Mohelském mlýně

Ilustrační obrázek.
Od června letošního roku funguje na Vysočině v Mohelenském mlýně Národní genetická banka živočichů. Spadá pod Ústav biologie obratlovců Akademie věd Ceské republiky. Pracoviště se soustředí se na monitoring genetické diverzity. „Vybudování Banky je významným projektem nejen pro náš region, ale i pro celou ČR. Členství v mezinárodní síti genetických bank je zároveň příslibem rozšíření spolupráce na mezinárodní úrovni. To je pro náš region, kde probíhá pouze omezené množství výzkumných a vývojových aktivit, velice důležité.“ uvedl Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.
 

 
 

Národní genetická banka živočichů (NGBŽ) byla zbudována v rámci projektu BIOM. Její existence je nutná pro možnost monitoringu genetické diverzity a úzce souvisí se vzděláváním o významu ochranářské genetiky pro ochranu biodiverzity. Banka je a bude využívána především v projektech spolupráce ochrany přírody a vědeckého výzkumu směřujících k pochopení stavu a vývoje diverzity populací živočichů v ČR a následné aplikaci těchto poznatků v ochranářské praxi. Mimo jiné lze např. zmínit využití této kolekce pro potřeby zoohygienického výzkumu (např. genetickou detekci krví přenášených parazitů či detekci distribuce alel podmiňujících zvýšenou citlivost k infekčním chorobám ve zvířecích populacích). Sbírané vzorky jsou uchovávány a údaje o vzorcích jsou následně vkládány do databáze a jsou postupně zveřejňovány na portále Global Genome Biodiversity Network. NGBŽ je členem této mezinárodní sítě genetických sbírek od srpna 2015.


Mimo výzkumné aktivity se pobočka Ústavu biologie obratlovců AV ČR na Vysočině věnuje také spolupráci se základními i středními školami. Školy mohou využít prostorů Mohelského mlýna pro školy v přírodě nebo letní školy. Ústav pořádá také řadu zajímavých aktivit pro veřejnost. Více informací na http://biom.ivb.cz/geneticka-banka_10/  a http://www.ivb.cz/pracoviste-detasovane-pracoviste-studenec.html .


Národní genetická banka živočichů byla zbudována v rámci projektu BIOM, jehož hlavním řešitelem byl Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Projekt byl financován z Fondů EHP Norska a podpořil jej rovněž Kraj Vysočina.


Ústav biologie obratlovců, v.v.i. (ÚBO) je pracoviště Akademie věd České republiky (AV ČR), které se přes 60 let zabývá základním i aplikovaným výzkumem obratlovců a organismů, které s nimi interagují (např. parazitů). Ústav má detašovaná pracoviště na Vysočině. 


  • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: frysova.i@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.6.2016 / 13.6.2016

Počet návštěv: 3148
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek