Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj > 2011


 

Zpravodaj

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Pachové ohradníky na Vysočině snížily počet nehod se zvěří téměř o polovinu

pachové ohradníky
Pachové ohradníky rozmístěné podél stovky kilometrů silnic na Vysočině fungují. Před nečekanou srážkou chrání jak řidiče aut a motocyklů, tak samotnou lesní zvěř. Počet nehod, ke kterým dochází při srážce se zvěří, ve srovnání s rokem 1996 díky tomu klesl o 46 procent, meziročně pak o 8 procent. Zatímco v roce 2009 se na místech, kde byly později instalovány pachové ohradníky, stalo 1006 nahlášených nehod, v roce 2016 už jich bylo jen 593 a loni dokonce 544. Údaje vyplývají z dat poskytnutých společností Generali.
 

 
 

Zvěř od vstupu na vytipované úseky silnic v kraji odrazují pachové ohradníky rozmístěné ve vzdálenosti pět až deset metrů. Na Vysočině je tak těchto ohradníků instalováno několik tisíc. Aby ale plnily účel, je třeba především pravidelně obměňovat pěnovou hmotu s koncentrátem obsahujícím směs pachu několika predátorů, která zvířata odpuzuje. A to je finančně náročné. „Od roku 2010 na údržbu i rozšiřování počtu pachových ohradníků na Vysočině pravidelně přispíváme prostřednictvím naší nadace. V minulém roce to bylo částkou 150 tisíc korun. Stejnou podporu od nás Vysočina získává i letos,” říká Jan Marek, mluvčí pojišťovny Generali. Podle něj průměrná výše škody na vozidle při srážce se zvěří dosahuje částky čtyřicet tisíc korun. Ročně jich pojišťovna s motoristy řeší několik tisíc.

 

“Pachové ohradníky na území kraje Vysočina instalují jednotlivé myslivecké spolky, a to na nejrizikovějších úsecích komunikací, které procházejí jejich honitbou. Každoročně jsou to právě myslivci, kteří se shodují v tom, že opatření v podobě pachových ohradníků je velmi účinné. I proto jsme pro letošní rok podporu kraje navýšili z 50 na 150 tisíc korun,” potvrzuje pozitivní zkušenosti Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Pachové ohradníky nejsou přitom pro zvěř nepropustné jako pletivo. Zvěři inzerují ale blízké nebezpečí a zvyšují její pozornost. Zvířata pak intenzivně reagují na komplex varovných signálů – pach, světla, pohyb auta a zvuk motoru.


V uplynulých letech se řidiči na sledovaných úsecích v okresech Třebíč, Žďár nad Sázavou, Jihlava, Pelhřimov a Havlíčkův Brod nejčastěji potkávali se srnčí zvěří. V roce 2017 se v rámci celého kraje jednalo o 382 takových nahlášených případů. Pod koly ale také zůstalo například 110 zajíců, 28 lišek nebo 13 divokých prasat. Zaznamenány byly i dvě srážky s jezevci a jedna s jelenem. Pozitivní je, že těchto nehod by dál mělo ubývat. Velmi dobré výsledky projektu znamenají, že bude pokračovat i letos. „Ve spolupráci s okresními mysliveckými spolky a Krajem Vysočina budou kromě údržby stávajících úseků vytipovány další silnice, podél kterých se pachové ohradníky objeví zcela nově,” sděluje Jan Marek.


  • Více informací Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-maill: tisk@kr-vysocina.cz
  • Honza Marek, mluvčí Generali Pojišťovna a. s.
    e-mail: honza.marek@generali.com

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.5.2018 / 29.5.2018

Počet návštěv: 5912
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek