Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Muzea, galerie, pamětní síně a expozice v Kraji Vysočina > Třebíč
Vyberte:
Adresa
Subakova 43
674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 023
e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz
web: http://www.mkstrebic.cz/vystavy/pametni-sin-antonina-kaliny/ nebo https://www.visittrebic.eu/muzea-a-expozice/pametni-sin-antonina-kaliny/ nebo http://www.antoninkalina.cz/
Otevírací doba denně
leden - červen 9:00 - 17:00
červenec - srpen 9:00 - 18:00
září - listopad 9:00 - 17:00
prosinec 9:00 - 16:00
Vstupné
Plné 50 Kč
Snížené 30 Kč
Školní skupiny 20 Kč
Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí.
Stálá expozice třebíčského rodáka a zachránce židovských dětí byla slavnostně otevřena dne 17. února 2017 při příležitostí 115. výročí Kalinova narození. Na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi je zachycen život Antonína Kaliny, zejména klíčové válečné události. Expozice také vysvětluje, proč tak dlouho trvalo, než svět objevil Kalinovy hrdinské činy. Na rozdíl od světově proslulých zachránců Židů, jakými byli Oskar Schindler nebo Nicholas Winton, totiž organizoval záchranu dětí v situaci, kdy mu šlo o vlastní život. Byl politickým vězněm v koncentračním táboře a v průvodních listinách gestapa měl napsáno: „návrat nežádoucí.“
Přirozeným pokračováním těchto aktivit je rozšíření stávající expozice o část, nazvanou stejně jako kniha Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny. Kalinou zachráněných dětí bylo více než devět set. Všechny jednotlivě připomenout nelze, jejich záchranu však symbolizuje Strom života – unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské SPŠ, kovaná plastika stromu, jehož listy nesou vytepaná reálná jména.
Expozice se dále věnuje osudům několika výjimečných osobností – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel.
Kdo byl Antonín Kalina?
Komunista přesvědčením i vírou, rebel a rváč povahou, původním povoláním švec Antonín Kalina neselhal tam, kde selhat nebylo hanbou - v pekle koncentračního tábora Buchenwald. Od poloviny roku 1944 mezi zuboženými vězni z příchozích transportů vyhledával, shromažďoval a do konce války s nesčíslným nasazením vlastního života ochraňoval stovky převážně židovských chlapců. Po válce Antonín Kalina přesídlil do Prahy, kde pracoval na ministerstvu lehkého průmyslu a kde také v roce 1990 zemřel. Nikomu se se svými válečnými činy nesvěřil a nebýt iniciativy některých zachráněných, tak by se o nich pravděpodobně dodnes nevědělo. Na jeho objevení má podíl jeho kamarád doktor Fluser, na jehož popud natočily v roce 1988 dvě americké redaktorky dvouhodinový rozhovor, který byl a je vysílán v muzeu holocaustu ve Washingtonu. Přesto před rokem 2012 o Antonínu Kalinovi téměř nikdo nevěděl. Vše se změnilo, když zachránci židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem udělil titul Spravedlivý mezi národy. Následovala kniha a film Stanislava Motla, státní vyznamenání, čestné občanství v Třebíči, odhalení pamětní desky v rodném městě a nově má tento skromný třebíčský rodák s podivuhodným osudem ve městě také vlastní pamětní síň.
Historie
Galerie byla založena k poctě Ladislava Nováka v r. 2002, v r. 2010 byla uzavřena a v r. 2011 znovu otevřena jako prostor pro pořádání výstav. V r. 2014 zde byly vystaveny nově objevené práce L. Nováka a díla Zdeňka Štajnce. Následně byla galerie rekonstruována a v březnu 2016 znovu otevřena. Od února 2017 je zde navíc umístěna pamětní síň A. Kaliny.
autorem fotografií je František Jůza a zdroj Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se