Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2010
Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí se vyučil jako strojní zámečník. S kovem pracuje dlouhá léta a postupně svůj zájem soustředil na techniky a rukodělné činnosti, které zahrnuje pasířské řemeslo. Ve své umělecko-řemeslné tvorbě se zaměřuje na výrobu šperků, kovových plastik a nápisů, drobné interiérové doplňky či reprezentativní kovové předměty. Při své práci využívá především ocel, barevné kovy, mosaz, bronz, stříbro a zlato. Kovový materiál s oblibou kombinuje s drahými kovy, kamenem či minerály z oblasti Českomoravské vrchoviny. Inspiraci ke své tvorbě hledá převážně v tvarosloví kubismu a funkcionalismu, ale rovněž v archetypálních tvarech a technikách starších historických období. Má rád symboliku kruhu, kterou často ve svých pracích esteticky využívá.
„Pasířské řemeslo bylo původně orientované na výrobu doplňků rytířských zbrojí, tzv. pásů, postupem času se specializovalo na produkci předmětů dekorativního charakteru, užitných pro interiér i exteriér. Jde o řemeslo vysoce technicky náročné, od mistrů se očekává precizní zvládnutí odborné řemeslné práce s kovem na pomezí kovářského, kovotepeckého, zlatnického i zámečnického řemesla. Pasíř, na rozdíl od kováře, utváří kov za studena. Využívá technologie tepání, tváření, lisování či kovotlačení,“ popisuje etnografka třebíčského muzea Jitka Katovská historii oboru pasířství a dodává: „Miroslav Štěpánek si titul plně zaslouží, příkladná je jeho skromnost a pokora, se kterou k práci s kovem přistupuje.“
Prestižní titul Mistr tradiční rukodělné výroby uděluje Zastupitelstvo Kraje Vysočina od roku 2016 na návrh a doporučení Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury Kraje Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč. Titul je určen osobnostem, které dokonale ovládají postupy, dovednosti, znalosti nebo technologie v daném oboru tradiční rukodělné výroby, prezentují je na veřejnosti a přiměřeně svým možnostem předávají své znalosti a zkušenosti dalším generacím. Miroslav Štěpánek je patnáctým držitelem titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.
Foto: Pasíř Miroslav Štěpánek a náměstek hejtmana Roman Fabeš
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se