Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Péče o lidi s poruchami autistického spektra patří k prioritám Kraje Vysočina

Péče o lidi s poruchami autistického spektra patří k prioritám Kraje Vysočina
Na 2. dubna připadá Světový den zvýšení povědomí o autismu. Význam tohoto dne si každoročně připomíná také Kraj Vysočina, kde se péče o osoby s poruchami autistického spektra řadí mezi priority v sociální oblasti. „Porucha autistického spektra má tisíce podob a projevů závislých na mnoha faktorech. Že není péče o tyto osoby jednoduchá, je každému jasné, a proto Kraj Vysočina již druhým rokem realizuje projekt Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek.
 

 
 

Hlavním cílem projektu je umožnit osobám s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodinným příslušníkům žít plnohodnotný život. Pod jeho hlavičkou tak byly na Vysočině podrobně zmapovány počty osob s postižením autistického spektra a zjišťovány potřeby těchto osob a pečujících osob. Dalším z nápomocných výstupů bude speciální software, který bude sloužit jako podpůrný prostředek pro rozvoj motoriky a nástroj pro komunikaci a rozvoj smyslového vnímání pro osoby s PAS. Součástí jsou rovněž četné vzdělávací aktivity. Průběžně jsou vzděláváni sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách, kteří se řadí mezi cílovou skupinu projektu. Uskutečnil se také on-line kulatý stůl na téma autismus, na který navázala pětidílná série webinářů určená pro širokou veřejnost. Prozatím posledním výstupem bylo konání dvou víkendových pobytů pro rodiny, které pečují o blízké osoby s PAS. Uskutečnil se v Hospodářském dvoře Bohuslavice, a to ve spolupráci s organizací RIC Pardubice, která zajistila péči o osoby s PAS a doprovodný program pro dospělé pečovatele. Jejich hlavním programem bylo vzdělávání ve vybraných oblastech: péče o osoby s PAS, komunikace, psychohygiena pečujících a řada dalších témat.


 „Tyto a další aktivity vycházejí z toho, že se Kraj Vysočina řadí mezi iniciátory podpory osob s autismem v domácím prostředí, ale i v sociálních službách na Vysočině a celé České republice,“ dodává Jan Tourek.


Spojitost s projektem Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015992 má i nedávné otevření Domova se zvláštním režimem v Horní Cerekvi, kde je v režii Domova Jeřabina Pelhřimov poskytována péče osobám s PAS, díky čemuž byly na Vysočině navýšena kapacita péče o tuto klientelu. Vedle Domova Jeřabina Pelhřimov jsou do projektu zapojeny další dvě příspěvkové organizace Kraje Vysočina poskytující sociální služby, kterými jsou Domov ve Zboží a Domov Kamélie Křižanov. Získané zkušenosti neformálních pečovatelů nám ukazují, že péče o osoby s PAS bude i nadále velmi žádoucí a každá podpora poskytnutá těmto rodinám má svůj význam.


pas

pas

  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 31.3.2022 / 31.3.2022

Počet návštěv: 1078
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek