Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Mezinárodní projekty


 

Pečovat a žít doma je normální - 8. 4. 2019

Pečujete doma o blízkou osobu? Uvažujete o tom, že budete o někoho pečovat? Víte, kam se můžete obrátit s radou o pomoc? Znáte sociální a zdravotní služby ve svém okolí, které vám mohou péči ulehčit? Odpovědi na tyto a řadu další otázek dostali všichni zájemci, kteří v pondělí 8. 4. přišli na Krajský úřad Kraje Vysočina. Zde se pod záštitou 1. náměstka hejtmana Kraje Vysočina Pavla Fraňka konalo setkání neformálních pečujících Kraje Vysočina.
 

 
 

Čtyřicítka účastníků se nejdříve seznámila s projektem Podpora neformálních pečujících, v rámci kterého byla vytvořena příručka pro ty, kteří pečují doma o blízkého člověka. Mgr. Dagmar Solnářová, zástupce Fondu dalšího vzdělávání Praha příručku s názvem „Jak na péči“ nejen představila, ale všichni účastníci setkání jí na místě obdrželi a mohli se s ní podrobně seznámit.

V další části setkání seznámil Mgr. Martin Jelínek, referent odboru sociálních služeb KrÚ návštěvníky s tím, jaké možnosti mají v Kraji Vysočina, kam se obrátit o pomoc a hlavně na co se připravit v průběhu péče. Ředitelka Integrovaného centra sociálních služeb Jihlava Ing. Mgr. Alena Řehořová, MBA představila konkrétní sociální služby, které poskytují služby v Jihlavě a přilehlém okolí. Mgr. Marcela Rýpalová, vedoucí Alzheimer poradny Vysočina potom přehledně shrnula další rady a možnosti pomoci péče o osoby s nejrozsáhlejší civilizačních chorobou.

Závěr setkání velmi laskavě a moudře shrnul ThMgr. Milan Klapetek, který se zamýšlel nad významem péče o své blízké v domácím prostředí a vyzdvihl každou snahu při vytváření chrámu lidskosti. Tento chrám staví každý, kdo se domácí péči věnuje a často stačí vlídné slovo, empatické naslouchání a blízká přítomnost s nemocným.

Celé setkání se dá shrnout do malého desatera pro neformální pečující, které vyplynulo z podnětného setkání všech přítomných:

Desatero neformálních pečujících

  1. Přijměte změnu ve svém životě v souvislosti s péčí o blízkého člověka

  2. Akceptujte možnosti nemocného a příznaků jeho nemoci

  3. Orientujte se v síti sociálních služeb, které vám mohou pomáhat

  4. Využívejte síť sociálních služeb ve vašem okolí

  5. Požádejte o radu odborníka, který vám pomůže s rozvržením péče

  6. Zapojte do péče další členy rodiny a blízké

  7. Naučte se odpočívat a naplňovat své vlastní potřeby

  8. Zajímejte se o dění kolem sebe a udržujte si přirozené kontakty s okolím

  9. Připravte se na situaci, kdy budete muset ukončit péči o blízkou osobu

  10. Nezapomeňte: kvalita života nemocného je přímo závislá na kvalitě života pečující osoby.

 
 
Zodpovídá: Jakub Kumpa
Vytvořeno / změněno: 29.5.2019 / 29.5.2019

Počet návštěv: 3680
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek