Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Ekonomika školství
Humanistické pohledy na tyto typy onemocnění seniorů přitom spatřují v každém člověku svébytnou osobnost, která je jedinečná svým způsobem projevu a svým jednáním. Pracoviště ve Žďírci, ale i Proseči u Pošné, by mohlo v budoucnu tvořit pevnou základnu pro lidi se získaným mentálním postižením a přitom by rozvíjelo humanistické principy v přístupu k práci s těmito lidmi. „Když ke druhému člověku přistupujeme postojem, že jeho chování má význam, jemuž rozumíme, pak k němu přistupujeme docela jinak, než kdybychom si ho prostě zařadili jako zmateného blázna nebo nepřizpůsobivého člověka“, řekl na úvod krajský radní Petr Krčál.
Na Vysočině by mělo vzniknout první zařízení určené speciálně pro seniory s rozvinutou demencí. Jeho stavba by měla být ukončena do konce roku 2012, a to jako nová součást Domova důchodců ve Ždírci u Jihlavy. V optimálním případě se tu první obyvatelé začnou zabydlovat v květnu roku 2013. Seniorů, kteří potřebují nepřetržité celodenní hlídání, stále přibývá a zajistit jim potřebnou péči není vůbec jednoduché. Některé domovy pro ně sice v návaznosti na novou legislativu vytvořily či vytvářejí specializovaná uzavřená oddělení, jejich kapacita však často stačí hlavně k vyřešení vlastní situace. „Zřízení specializovaného zařízení pro seniory s jednotlivými typy demencí velice vítáme. Z vlastní praxe totiž víme, do jak složité situace se dostávají příbuzní seniorů, kteří jsou propuštěni z oddělení dlouhodobě nemocných do domácí péče,“ dodává krajský radní pro sociální záležitosti Petr Krčál.
Mnohdy dezorientovaní lidé potřebují individuální péči a ostrahu 24 hodin denně. V mnohých domovech pro seniory jsou již specializovaná oddělení pro péči o lidi s projevy demence zřízena. Podle statistiky jsou projevy těchto diagnóz až u 40 % seniorů. A podle možností tu přijímají i potřebné ze všech regionů Kraje Vysočina. Integrovaná péče klade také obrovské nároky na personál, což může mnohdy vést až k syndromu vyhoření. „Krajské centrum péče o lidi se syndromem demence pro šest desítek osob by mělo vzniknout jako součást ždíreckého domova. Propojený bude víceúčelovým spojovacím traktem. V tom plánujeme celou řadu terapií pro seniory. Okolo centra a domova pro seniory bude velká krásná zahrada, k níž jsme se nechali inspirovat v Rakousku a Švýcarsku a která bude sloužit i veřejnosti,“ popsal dostavovanou investici radní Krčál.
„Projekt tehdy zaujal bývalého resortního ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerku, který na něj kraji přislíbil 60 miliónů. I proto, že podobných zařízení je v Česku zatím jako šafránu. Nápad přišel v rámci diskuse nad rekonstrukcí ždíreckého domova. Podle původního plánu se v něm totiž měla původní kapacita 130 míst snížit na 56, protože bylo třeba mj. zredukovat počet lůžek na pokojích. Jenže zařízení s tak nízkou kapacitou by bylo ekonomicky neudržitelné,“ dodal na závěr krajský radní Krčál.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se