Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Dokumenty rozpočtu > Střednědobý výhled rozpočtu
Vyberte:
Od roku 1993 do roku 2009 bylo v České republice svěřeno do pěstounské péče 15 984 dětí, tj. průměrně 940 dětí ročně. Každým rokem až na výjimky se počet dětí umístěných do pěstounské péče zvyšoval, v roce 1993 jich bylo umístěno 656, zatímco v roce 2009 jich bylo 1568. Cílem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV), které koordinuje transformaci systému péče o ohrožené děti v České republice, je pěstounskou péči ještě více posílit. Ministerstvo práce bude pracovat především na zvyšování prestiže pěstounských rodin, realizaci osvětové a informační kampaně a zintenzivňování spolupráce státu a neziskových organizací při vyhledávání vhodných pěstounů. „Ideálním stavem by bylo dosažení takového počtu pěstounských rodin, aby bylo možné svěřit do péče pěstounů všechny děti, které nemohou být z dočasných nebo trvalých důvodů v péči vlastních rodičů a zároveň u nich nejsou splněny podmínky pro osvojení“, říká krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.
Kampaň začala letos v dubnu a obsahuje přednášky a semináře se stávajícími pěstounskými rodinami a sociálními pracovníky. Příští rok se uskuteční konference pro veřejnost. „Nehledáme stovky rodin pro pěstounskou péči na přechodnou dobu. Naším cílem je oslovit osoby, které budou splňovat požadavky. Jde o specifickou skupinu pěstounů, kteří musí být odborně připraveni a pravidelně školeni,“ uvedl Petr Krčál.
Zájemcům o pěstounství kraj připraví vzdělávací kurzy a programy. „O službu je zájem, od začátku kampaně máme osm nových žádostí. Kritéria jsou ale přísná. Prověřili jsme zatím dvě rodiny, jednu z nich jsme už zamítli,“ informoval Petr Krčál. Pěstounskou péči na přechodnou dobu upravuje zákon od roku 2006. Kraj Vysočina kampaní Hledáme dětem rodinu reaguje na přeměnu systému péče o ohrožené děti zahájenou před třemi lety a zároveň poukazuje na to, jak je rodina pro dítě důležitá.
Pěstouni na přechodnou dobu budou na Vysočině rozděleni do skupin podle věku dětí. Nejvíce rodin je přitom potřeba pro ratolesti do šesti let. „Jednou z aktivit Kraje Vysočina je snaha o zajištění takového počtu náhradních rodičů, aby měly všechny děti v našem kraji šanci vyrůstat v prostředí rodiny,“ zdůraznil Petr Krčál.
V Kraji Vysočina žilo k 30. prosinci loňského roku 319 dětí v pěstounské péči a 117 dětí v péči poručníků. Ústavní zařízení přijala celkem 238 dětí z Kraje Vysočina. „Pracovníci sociálního odboru oceňují, že počet dětí v náhradních rodinách převyšuje počet dětí v ústavní výchově,“ podotkl Petr Krčál, sociální pedagog a krajský radní.
Probíhající transformace vychází z "Národního akčního plánu k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti na roky 2009–2011", který v červenci loňského roku schválila Vláda České republiky. Cílem reformy je do systému péče o ohrožené děti vnést řád, pravidla pro vzájemnou a včasnou informovanost, standardy práce všech aktérů a jednotné metodiky. Pro implementaci změn budou využity finanční prostředky Evropské unie.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se