Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Dokumenty rozpočtu
„Podpora procesu integrace obyvatel sociálně vyloučených lokalit je součástí krajské politiky a předpokládá se její pozitivní vliv na kvalitu životních podmínek nejvíce zatížených lokalit kraje a jejich obyvatel včetně majoritní společnosti. Jedním z cílů koncepce rozvoje kraje je zvýšení kvality sociálního prostředí s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, který pomáhá naplnit i integrační politika Kraje Vysočina,“ popisuje Petr Krčál.
Konkrétní opatření aktualizované programové části Programu rozvoje Kraje Vysočina hovoří o zlepšení soudržnosti místních komunit a posílení integrace skupin ohrožených sociálním vyloučením. Komunitní pomoc a svépomoc, která si někdy klade za cíle značně složité a náročné, a to od vysoké kriminality, špatné infrastruktury škol pro rómské děti, národnostní rozpory, až po špatné podmínky pro využívání volného času, se neobejde bez výrazné pomoci pomáhajících profesionálů, jejich odborných pracovišť a spolupracujících dobrovolníků. V Kraji Vysočina došlo k mírnému zvýšení počtu vyloučených lokalit. To se mnohdy projevuje na kvalitě života obyvatel, kteří v lokalitách žijí.
„Osobně jsem ze zkušeností přesvědčen, že pokud nebude hlavním iniciátorem dění ve vyloučených komunitách sama komunita, například prostřednictvím svých neformálních vůdců a dalších iniciativních občanů, nebude dobře fungovat žádná iniciativa a opatření ze strany státu, krajů a místních samospráv,“ řekl po jednání zastupitelstva Petr Piňos, krajský radní pro oblast multikulturní spolupráce a neziskový sektor.
Celostátní Agentura pro sociální začleňování by měla postupně začít pracovat v nejvíce problematických krajích, a to Ústeckém, Libereckém, Moravskoslezském a Jihomoravském. "Jedním z míst, kde se s pomocí celostátní agentury setkáme i v Kraji Vysočina, bude sociálně vyloučená lokalita ve Žďáru nad Sázavou. Ta by prostřednictvím svých profesních pracovníků aktivně pomáhala začleňovat Rómy a Romky do sociálních komunit měst a obcí a měla by vytvářet podmínky v rámci integračního procesu, který nebyl doposud komplexně realizován.V neposlední řadě by agentura měla výrazně zlepšit podmínky pro zaměstnávání Rómů a očekává se, že vstoupí v jednání s obcemi a městy v otázkách bydlení a dalších neformálních občanských aktivit sociálně vyloučených lidí. K tomu pomůže i evropský program zohledňující pomoc při výstavbě bytů v rámci sociálního bydlení," uzavírá Petr Krčál.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se