Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Petr Krčál: Užívání drog je velmi vážný společenský problém

Petr Krčál: Sociální služby v kraji zdárně vzdorují
Laická i odborná veřejnost se už nyní může seznámit s návrhem nové Strategie protidrogové politiky Kraje Vysočina na období do roku 2019. Povinně vytvářený materiál komplexně a koncepčně nastiňuje základní východiska a směry řešení problematiky zneužívání drog v Kraji Vysočina. Navazuje na Strategii protidrogové politiky Kraje Vysočina realizovanou v předchozím období. Dokument byl ve srovnání se Strategií na předešlé období rozšířen o aktuální informace z oblasti užívání alkoholu, tabákových výrobků a gamblerství u nezletilých. K rozšíření došlo na základě skutečnosti, rostoucí četnosti a pravidelnosti užívání těchto látek a hraní hazardních her u dětí a mladistvých.
 

 
 

„Zvýšená pozornost byla věnována také stanoveným cílům. V oblasti primární prevence jde o rozšíření cílových skupin o rodinné příslušníky a o větší pozornost tématům legálních drog a nelátkových závislostí. V oblasti harm reduction o nastavení funkčního systému spolufinancování z rozpočtu obcí. Zkvalitnění komunikace a spolupráce subjektů působících v oblasti léčby a resocializace a celkově mezi všemi službami zabývajícími se drogovou problematikou. Trend užívání nelegálních návykových látek meziročně stoupá zejména v užívání opiátů a pervitinu,“ řekl ke schválené strategii krajský radní Petr Krčál.


Už několik let funguje systém programů primární prevence. Ten pomáhá vytvářet vhodné výchovně vzdělávací prostředí pro děti a mládež Kraje Vysočina. Systém navazuje na velice úspěšný individuální program „Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů“, který byl spolufinancován z operačního programu Evropské unie. Cílem celého pokračujícího projektu je posílit systémové vazby při zabezpečování primární prevence ve školách a školských zařízeních na území Kraje Vysočina, zejména v oblasti dodávky bezplatných certifikovaných programů primární prevence do škol, dále v oblasti vzdělávání pedagogických pracovníků a v oblasti rozvoje spolupráce všech subjektů participujících na primární prevenci v kraji.


„Užívání návykových látek a nezákonné zacházení s nimi je jednoznačně vnímáno jako velmi vážný problém, který představuje ohrožení zdraví, bezpečnosti, sociální situace a prosperity občanů celé společnosti a zejména mládeže. V posledních letech se však situaci podařilo stabilizovat a vytvořit síť funkčních služeb, která eliminuje negativní důsledky této problematiky. Kraj Vysočina podporuje vzdělávání v oblasti rizik spojených s užíváním návykových látek zejména u dětí a mladistvých a dlouhodobě poskytuje částku 2,5 milionu korun pro oblast primární prevence rizikového chování a v roce 2015 byla tato částka navýšena na 3 miliony korun,“ uvedl na závěr  radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.

 

Problematice prevence proti drogám se věnovala i odborná konference, která proběhla v závěru minulého roku. Na té vystoupili se svými příspěvky odborníci, kteří už mnoho let v dané problematice působí. Konference se zúčastnilo přibližně osmdesát účastníků, z nichž většinu tvořili pedagogové, dále pak sociální pracovníci a další odborníci, kteří se mohou při své práci setkat s problematikou zneužívání návykových látek. 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 5.1.2016 / 5.1.2016

Počet návštěv: 3571
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek