Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT > Úspěšné projekty Fondu Vysočiny


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Po dvouleté pauze se vrací lesní pedagogika

Po dvouleté pauze se vrací lesní pedagogika
„Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta jsou významnou součástí vzdělávání dětí, mládeže i dospělé populace a jsou nezbytné pro osobní a profesní růst a upevňování povědomí o nutnosti chránit životní prostředí. Obyvatelé našeho kraje mají kladný vztah k místu, kde žijí, mají znalosti o životním prostředí a doceňují význam přírody i její různorodost. Často na setkání s obyvateli Vysočiny slýchám, že je potřeba informovat mládež i dospělé o obnově lesů po kůrovcové kalamitě, ale i o významu lesa pro celé životní prostředí a lidskou společnost. Proto jsem rád, že kolegové z krajského úřadu formou lesní pedagogiky, tyto informace předávají,“ říká krajský radní Pavel Hájek, zodpovědný za úsek lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství.
 

 
 

V minulých dvou letech byly hromadné akce včetně akcí lesní pedagogiky z důvodu koronavirové pandemie zrušeny. V letošním roce se zaměstnanci Kraje Vysočina z oddělení lesního hospodářství a myslivosti opět vrací ke vzdělávacím aktivitám formou lesní pedagogiky. Lesní pedagogika znamená setkání člověka s přírodou prostřednictvím erudovaného lesníka, který je s přírodou a lesem v bezprostředním kontaktu a seznamuje širokou veřejnost s přírodou formou prožitkové pedagogiky a her v lese. Jedná se o nejjednodušší cestu, jak přiblížit lidem les a funkce lesního hospodářství.

 

První jarní akcí s lesní pedagogikou byla krajská soutěž  Zlatého listu v Zubří, kterou pořádaly Chaloupky, o. p. s. Zde zajišťovali lesní pedagogové stanoviště na téma ochrana lesa a myslivost. Dále na dětském dni v Habrech, ve spolupráci s Mysliveckým spolkem Habry, prezentovali tzv. poznávačku dřevin nebo dendrofon, který ukazuje, že každé dřevo má jiné vlastnosti, ale také jinak zní. Nakonec si děti vyzkoušely, jak daleko doskočí v porovnání se zvířátky. V minulém týdnu připravili lesní pedagogové zážitkové dopoledne pro Mateřskou školku Beránek z Malého Beranova, kde si děti společně zasadily dvě sazenice lípy, Zjistily, co do lesa patří a jaké odpadky nesmíme v lese nechávat, jaká zvířata v lese žijí a jak je poznáme. Na závěr poznávaly les všemi smysly – ochutnávaly lesní plody, rozeznávaly vůně rostlin, dotykem zkoumaly různé kůry stromů a prostřednictvím sluchového pexesa poznávaly les. Další dvě akce s lesní pedagogikou se už teď chystají, a to v ZOO Jihlava a v Pelhřimově.


lesní pedagogika Habry

lesní pedagogika Habry

lesní pedagogika Habry

 

lesní pedagogika Habry

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2022 / 30.5.2022

Počet návštěv: 2314
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek