Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Informační servis > Rada pro rozvoj lidských zdrojů Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rada pro rozvoj lidských zdrojů Kraje Vysočina

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou

Kostel na Zelené hoře
Poutní kostel na Zelené hoře, z dvacátých let 18. století, je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla ve formách barokní gotiky. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám, je příkladem tvůrčího ducha v architektonické tvorbě podmíněné spirituálním programem.
 

Odkazy


 
 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou

 Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl v roce 1994 zapsán do seznamu světových kulturních památek UNESCO jako první solitérní stavba v českých zemích. Kostel představuje vrchol tvorby architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla (v kraji Vysočina se nachází ještě několik dalších sakrálních i profánních objektů tohoto geniálního architekta). Půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy vychází z legendy, že na místě utonutí Jana Nepomuckého se objevila koruna s pěti hvězd. Symbol pětky je pak realizován na celé stavbě. Do areálu vede pět bran, uvnitř chrámu je pět kaplí i pět oltářů. Dokonce i jméno iniciátora stavby žďárského opata Václava Vejmluvy obsahuje pět „V“.

Stavba byla zahájena v roce 1719, kdy byl při otevření hrobu Jana Nepomuckého v Praze nalezen jeho neporušený jazyk a následně byl zahájen proces kanonizace tohoto zpovědníka královny Žofie, manželky Václava IV. Proces kanonizace byl úspěšně dovršen v roce 1729, kdy byl Jan Nepomucký papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého. Kostel svázán se jménem tohoto světce spolu s ambity kolem byl však kompletně dokončen až o několik desítek let později. Ambit okolo poutního chrámu má půdorys deseticípé hvězdy, nad všemi vstupními branami byly umístěny alegorické sochy představující ctnosti patrona kostela.

Dni rozmachu a slávy chrámu neměly dlouhé trvání, několik požárů krátce po sobě výrazně poškodilo toho unikátní architektonické dílo. Větší část vnitřního zařízení kostela byla přenesena do kostelů okolních farností, kde se nachází dodnes (na následujících fotografiích jsou vyobrazeny výjevy ze života Jana Nepomuckého z původní kazatelny z kostela na Zelené hoře). Teprve za působení mnicha Bonifáce Procházky a kněze Matěje Sychry bylo dosaženo znovuobnovení kostela.

Nový zájem o kostel samozřejmě vzbudil jeho zápis na seznam památek UNESCO. Od roku 1996 probíhá komplexní obnova celého areálu.

Více informací: www.zelena-hora.eu


 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 2.2.2007 / 2.2.2007

Počet návštěv: 60594
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek