Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Pozvání na výlety do přírody do zvláště chráněných území

Pozvání na výlety do přírody do zvláště chráněných území
Prodlužující se jarní dny jsou vždy určitou pozvánkou na výlety do přírody. Rozkvétají první květiny a ptáci se vrací z jižních krajin. Všichni chtějí po dlouhé zimě načerpat energii, a do přírody tak vyráží zvýšený počet turistů, ale i rekreačních návštěvníků. „Kraj Vysočina spravuje na svém území 77 přírodních rezervací, 117 přírodních památek a 85 evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 a může se pochlubit různými zajímavostmi ve floře i fauně,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životní prostředí Pavel Hájek.
 

 
 

V rámci pěti projektů na návštěvnickou infrastrukturu chce Kraj Vysočina mimo jiné usměrnit návštěvníky při pohybu ve zvláště chráněných územích tak, aby volili vhodnější přístupové cesty. Tím dojde k menší zátěži sešlapem, kterému je často vystavena například bledule jarní během jarního květu. Dále kraj plánuje umisťovat informační panely v přírodních památkách, přírodních rezervacích a evropsky významných lokalitách napříč celým krajem. Informační panely budou sloužit k interpretaci přírodních hodnot na těchto lokalitách.

 

  • Díky prvnímu projektu s názvem Značení evropsky významných lokalit v Kraji Vysočina bude zajištěno označení 22 evropsky významných lokalit (umístěno bude 189 prvků značení) a dojde k instalaci 34 informačních panelů.
  • Realizace druhého projektu s názvem Návštěvnická infrastruktura v Kraji Vysočina – informační panely v přírodních rezervacích a přírodních památkách přispěje k instalaci dalších informačních panelů na 33 zvláště chráněných územích. Umístěno bude celkem 49 informačních panelů.
  • Třetí projekt s názvem Návštěvnická infrastruktura v Kraji Vysočina – umístění interaktivních prvků a lávky na území vybraných přírodních památek řeší umístění interaktivních prvků (hra pro děti) v přírodních památkách: Koupaliště u Bohuslavic, Rašelinné jezírko Rosička, Horní Mrzatec a Rybníky V Pouštích. Dále bude z projektu vybudována lávka na území přírodní památky Pstruhovec.
  • Cílem čtvrtého projektu s názvem Ptačí pozorovatelna v přírodní památce Starý Přísecký rybník je vybudování ptačí pozorovatelny v blízkosti rybníka Starý Přísecký na Jihlavsku.
  • Z posledního projektu na Bystřicku s názvem Návštěvnická infrastruktura v Kraji Vysočina – lávka a chodníky na území přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka už byly v roce 2021 vybudovány dva povalové chodníky v místech výskytu zvláště chráněné bledule jarní, letos bude následovat oprava jedné lávky.

 

„Všechny turisty i příznivce přírodních krás zvu na prohlídku výše uvedených chráněných území, protože v průběhu letošního roku budou projekty kompletně dokončeny,“ říká závěrem radní Kraje Vysočina Pavel Hájek a doplňuje, že celkové investice dosáhnou částky 4 060 364 korun, s využitím dotací z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020.


Foto: Přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka, radní Pavel Hájek

chlébský potok

chlébský potok

chlébský potok

chlébský potok

 

  • Více informací Denisa Švengrová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 1.4.2022 / 1.4.2022

Počet návštěv: 1526
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek