Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Dokumenty rozpočtu > Střednědobý výhled rozpočtu
Vyberte:
Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy
V roce 1970 byla založena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, aby zajistila přetrvání krajiny jedinečného souladu horácké architektury s přírodou vrchovinných hřbetů a skalisek, rozdělených údolími řek.
K tomuto kulatému výročí byla na podnět Horácké galerie v Novém Městě na Moravě přichystána výstava, která byla poprvé představena v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a nyní ji může veřejnost navštívit v průběhu celého února v prvním a třetím podlaží sídla Kraje Vysočina v Jihlavě.
Výstava se věnuje hodnocení změn krajiny CHKO Žďárské vrchy se zaměřením na flóru s využitím starých pohlednic a fotografií. Na výstavě tak mají návštěvníci možnost vidět mnoho příkladů srovnání staré fotografie se záběry dnešního stavu, doprovázené komentářem, mapou daných míst a detaily, které vycházejí z analýz starých map a změn využití půdy zaměřených především na změny vegetace a flóry.
Záměrem výstavy je vytvoření nových vlastivědně pojednaných turistických cílů se snahou o propagaci jednotlivých měst a obcí. Výsledkem jsou webové stránky https://www.horackagalerie.cz/fotogalerie/chko-v-promenach-casu, kde jsou představeny i další lokality a zejména pak seznam institucí a jednotlivců, kterým patří poděkování za přípravu a poskytnuté reprodukce fotografií.
Vznik výstavy byl podpořen projektem Technologické agentury ČR, výstava byla připravena ve spolupráci s dalšími institucemi, včetně Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, dále též Ústavem geoniky AV ČR, v.v.i., Mendelovou univerzitou v Brně, Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i..
30 let učíme řeči přírody – CHALOUPKY
Výstavou ve druhém podlaží budovy B krajského úřadu zároveň připomínáme uplynulých třicet let, kdy v Kraji Vysočina působí Středisko ekologické výchovy Chaloupky (dnes s názvem Chaloupky o.p.s. a lesní mateřská škola). Chaloupky mají 6 pracovišť po celé Vysočině a jejich výukovými programy a tábory projde ročně 20 000 dětí. Chaloupky mají velmi široký záběr činností: pečují o přírodu, vzdělávají učitele a vydávají pro ně výukové materiály a pomůcky, mají sociální službu, zakládají sociální firmy, zřizují lesní školku a vyrábí mléčné produkty.
„Kraj Vysočina si velice váží spolupráce obou subjektů, jejichž činnost na Vysočině nyní připomínáme výstavami Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy a 30 let učíme řeči přírody – CHALOUPKY. Zejména pak vidíme potenciál pro práci s veřejností při ochraně životního prostředí na Vysočině v Domě přírody Žďárských vrchů, který společnost Chaloupky provozuje pro Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky v historickém statku v obci Krátká u Sněžného,“ připomíná Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se