Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje
Navíc po dobu letních prázdnin upravilo jihlavské muzeum svoji otevírací dobu. Nyní má otevřeno všech 7 dní v týdnu. Pondělí jako zavírací den tady neplatí. Hned od pokladny se návštěvník může vydat na prohlídku výstavy Není pivo jako pivo Pivní putování po Vysočině. Spolu s textovou částí představující na samostatných panelech jednotlivé regionální pivovary, výrobu piva, čepování piva, dělení piva dle barvy, hořkosti, podle obsahu původního extraktu mladiny nebo historii vaření piva jsou vystaveny autentické předměty a suroviny – například výčepní kohouty, půllitry, lahve, pivní tácky, ruční zátkovačka, amatérské vybavení pro domácí vaření piva, ječmen, pšenice nebo mapa pivovarů v Kraji Vysočina. Schválně, kolik místních pivovarů znáte?
Narazit v přírodě na ptačí vejce se poštěstí málokdy, neboť je ptáci důmyslně skrývají. A tak se mnohdy mylně domníváme, že vajíčka musí být jenom vejčitá, ale přitom jsou i kulatá, podlouhlá, šišatá nebo hruškovitá. A víte proč? Odpověď se dozvíte na výstavě Není vejce jako vejce aneb Naučná výstava vajíček ptáků Vysočiny. Samozřejmostí je povídání o ptácích Vysočiny včetně přehledu ohrožených druhů, dále povídání o vejcích a skořápce a také se dočtete například o počtu snesených vajec a co má vliv na velikost snůšky, která se u jednotlivých ptáků liší. Vejce je zázrakem evoluce!
Cestu po schodech a prostory muzejních arkád až do 1. září vyplňují fotografie Milana Slavingera. Většina těchto fotografií pochází z jihlavské části Vysočiny, především z okolí Dolní Cerekve – autorova bydliště. Od toho je odvozen název výstavy S fotoaparátem za humny.
Ve velké výstavní místnosti v podkroví se návštěvník ocitne ve výstavě Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření. Zde jsou prezentovány dětské havířské kroje a nejnovější archeologické nálezy v Kraji Vysočina. Připomenuto je jihlavské horní právo a místní hornické památky a pověsti – například O obru Janovi, O hrnčíři, O ježcích, dále též hornické památky na Českomoravské vrchovině a především dnes již tradiční Jihlavský havířský průvod, který byl obnoven v roce 1999 a navázal tak na původní Hauptův havířský průvod. Historie tohoto průvodu je neméně zajímavá. Při příležitosti konání průvodu byly vydány první 3 postavy z nové sběratelské edice cínových miniatur havířků, a to Korouhevník, Permoník a rokokový Havíř, které jsou k dispozici výlučně na pokladně muzea. Od roku 2018 je tento průvod zapsán do Krajského seznamu nehmotného kulturního dědictví. Přijďte se o něm dozvědět něco více a v klidu si prohlédnout jednotlivé kostýmy, které jste třeba zavnímali při červnovém průvodu. A nezapomeňte si pořídit originální foto v rámci vtipného fotokoutku!
Před koncem prázdnin ve dnech 19. až 23. srpna ožije jihlavské muzeum i díky konání příměstského tábora. Tentokrát na téma Mezi hvězdy. Táborníci ve věku 8 až 12 let se budou pohybovat po hvězdných mapách, nad Zemí i v podzemí. Na chvíli se stanou hledači pokladů a mezihvězdnými cestovateli a na závěr budou muset vyřešit jeden astronomický problém. Ještě zbývají poslední 3 volná místa, neváhejte a přihlaste svého potomka! Zážitky a zábava zajištěna! Pro bližší informace navštivte webovou stránku Muzea Vysočiny Jihlava http://muzeum.ji.cz/.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se