Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Přechod financování sociálních sužeb. Vysočina je připravena na první platby

peníze, ilustrační foto
Kraj Vysočina učinil ve věci přechodu financování sociálních služeb důležitý krok. Jako jeden z prvních krajů má jasno, jak bude rozdělovat a následně vyplácet prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu provozovatelům sociálních služeb. Od nového roku totiž platí, že peníze na jejich provoz už nebude rozdělovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale právě kraje. „Dotaci ze státního rozpočtu, o kterou máme již zažádáno, budeme přímo rozdělovat poskytovatelům. Vzhledem k jejich činnosti jde o nejvýznamnější zdroj,“ popsal krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál. V letošním roce půjde na sociální služby na Vysočině 401 740 000 Kč. V této částce jsou zahrnuty i prostředky na plánované navýšení mezd pracovníků v sociální oblasti.
 

 
 

Dotace na provoz sociálních služeb bude v letošním roce vyplacena ve dvou splátkách. V březnu bude vyplacena zhruba polovina roční částky na konkrétní službu. Do konce června pak poskytovatelé obdrží zbytek konečné přiznané částky, jejíž výši se dozví na konci března. Tím budou pokryty roční náklady na provoz sociálních služeb na Vysočině. „Snaha kraje byla, aby poskytovatelům odpadly dřívější nervy a nejistota, zda dotace přijde včas a v potřebné výši,“ vysvětlil načasování radní Krčál.

 

U výpočtu výše dotací na jednotlivé služby se vycházelo z čísel z předešlých let. „Díky tomu jsme měli jasnou představu o částce, která si týká výši mezd pracovníků v sociálních službách, ale také nákladů na lůžko,“ sdělil vedoucí krajského oddělení sociálních věcí Jiří Bína.

 

Schválení návrhu na rozdělování a vyplácení prostředků je dalším krokem v rámci několikaměsíční práce. Předcházelo mu přijetí Zásad pro financování sociálních služeb coby stěžejního dokumentu. V návaznosti na to byl aktualizován střednědobý plán rozvoje sociálních služeb. Kraj Vysočina pořádal také sérii seminářů, které se týkaly přechodu financování. Vedle toho byli na odboru sociálních věcí vyčleněni zaměstnanci, kteří mají nově na starost proces schválení a výplaty dotací a jejich úkolem bude také finanční kontrola.

 

„K uzavírání smluv s poskytovateli sociálních služeb a uvolňování prostředků proběhne na přelomu února a března,“ uzavřel Bína.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.2.2015 / 23.2.2015

Počet návštěv: 7745
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek