Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Rok trvající přípravy a natáčení dokumentu zavedlo režisérův tým nejen do vysočinské Brtnice, kde se v prosinci 1870 Josef Hoffmann narodil, ale i do Itálie a Rakouska. Sem totiž výrazný architekt a designér odešel na zkušenou. Padesátiminutový dokument má nejen přiblížit osobnost, která se do historie světové architektury a designu zapsala svou jednoduchou kombinací černé a bílé, často možná až pedantsky usilovala o dosažení vizuální harmonie návrhu a potrpěla si na nejvyšší kvalitu provedení, ale především vyplnit dosavadní dokumentární vákuum spojené s Hoffmanovým jménem. Zatímco o jeho příteli, vrstevníkovi a spolupracovníkovi Gustavu Klimtovi jsou věnovány stovky výstav a pořadů, Hoffmann zůstává obdivu skryt. Přitom oba figurovali zásadním způsobem při založení spolku Vídeňská secese.
Díky spolupráci s profesorem Pavlem Zatloukalem, ředitelem Muzea Uměni v Olomouci, ale i s podporou rakouského muzea užitého umění ve Vídni mohli filmaři navštívit prostory soukromých i veřejných rezidencí, kde je užité Hoffmannovo umění součástí běžného života a stále je moderní a funkční. V dokumentu tak nechybí autentické záběry ze Sanatoria Purkersdorf ve Vídni, unikátní jsou postřehy z bruselského Paláce Stoctlet, který je zapsán na seznam UNESCO nebo obytné bloky sídliště Werkbund ve Vídni. Pečlivě je mapována i spolupráce světového architekta s rodinou Primavesi. Hoffmann spolupracoval i s vídeňsko-vsetínskou firmou Jacob & Josef Kohn vyrábějící nábytek z ohýbaného bukového dřeva či českou sklárnou Loetz Witwe, J. Lobmeyr, vytvořil velké množství návrhů čalounů a koberců pro firmu Johann Backhausen & Söhne.
Dokument režiséra Theodora Mojžíše o Josefu Hoffmannovi byl natočen díky podpoře Kraje Vysočina, České televize a rakouských přátel. Theodoru Mojžíšovi byla u příležitosti uvedení první veřejné premiéry dokumentu udělena pamětní medaile Kraje Vysočina.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se