Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Kontakty


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Kontakty

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Premiérové promítání dokumentárního cyklu Zemědělství a lesnictví - život Vysočiny

Zemědělství a lesnictví - život Vysočiny
Déle než rok a půl trvalo natáčení a dokončování dokumentárního cyklu Zemědělství a lesnictví – život Vysočiny. Šestidílnou sérii originálních pohledů na moderní zemědělství a navazující obory si u filmařů objednal Kraj Vysočina. „Hledali jsme nástroj, který by poutavou formou mladé generaci přiblížil současné zemědělství, které už není o tvrdé, nepopulární práci, ale o nových technologiích a sofistikovaných pracovních postupech,“ uvedl dnes na tiskové konferenci k premiéře cyklu radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Režie snímků se ujal Theodor Mojžíš a odborně snímek zaštítil Václav Němec z Družstva vlastníků půdy a majetku Slavíkov.
 

 
 

Pěti několikaminutovým dokumentárním snímkům předchází úvodní film, který zemědělství, jehož je Vysočina kolébkou, představuje, ukazuje ho v jeho reálné podobě a nabízí nové pohledy na současné pracovní postupy a vybavení. Celá série je doplněna úsměvnou grafikou  Václava Šípoše a slovem všemi díly provází Anna Cónová, Jan Fišar a Tomáš Hanzel. Komentáře nepostrádají vtip a obsahují příměrovou statistiku. S čísly je nakládáno srozumitelně, ale vždy zajímavě s cílem nenudit! Snímky určené především pro žáky II. stupňů základních škol, pro jejich kariérové poradce a rodiče mají definitivně vyvést z omylu pramenícího z nostalgických vyprávěních o zemědělství. „V jednotlivých dílech nabízíme pohled na pracovní činnosti, které musí zemědělci provést na polích i ve stájích, abychom měli každý den dostatek kvalitních potravin nezbytných pro náš život,“ říká Zdeněk Chlád.

 

Scénář dokumentů nechává diváka nahlédnout i o něco dále – nekončí pouhým sklizením úrody nebo odchovem skotu nebo prasete. Poukazuje na navazující obory, které jsou na kvalitní zemědělské produkci závislé. Kulisou pro tyto sekvence byly Školní statek Humpolec a Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.

 

Kapitoly cyklu Zemědělství a lesnictví – život Vysočiny

  1. Zemědělství a lesnictví Vysočiny

  2. Brambora aneb lilek brambor

  3. Skot domácí

  4. Lesní hospodářství

  5. Pšenice setá

  6. Prase domácí

 

Cyklus bude distribuován do základních škol, nabídnut školákům a jeho filmová podoba bude poskytnuta také České televizi k odvysílání na dětském programu Déčko.

 

„V Kraji Vysočina v současné době mohou žáci studovat agroobory na čtyřech středních školách. V Bystřici nad Pernštejnem, Humpolci, Pelhřimově a v Třebíči. Aktuálně vychováváme na krajských školách 527 studentů, kteří by teoreticky měli spojit svou pracovní kariéru se zemědělstvím. Kapacita oborů je však násobně vyšší, poptávka po absolventech těchto škol je stálá až vyšší. Největší zájem ze strany studentů je o agropodnikání nebo veterinářství. Podpora Kraje Vysočina těmto oborům je i formou motivačních a studijních stipendií, kam patří i obor zemědělec – farmář,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.




 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.11.2015 / 20.11.2015

Počet návštěv: 7640
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek