Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Metodiky
Přemnožení kůrovce je nebezpečné především ve smrkových monokulturách. Jeho nebezpečnost stoupá v polohách, kde smrk není v optimu. Kůrovcem napadené stromy, které mohou vytvářet kůrovcová ohniska, je třeba urychleně zpracovat či asanovat. Výskyt napadených lokalit je třeba mapovat i v zimě. Ze stromů, které byly kůrovcem dříve napadnuty, bude totiž kůra opadávat a stanou se tak snadno rozpoznatelnými. Těmto místům je třeba na jaře příštího roku a v následujícím období věnovat maximální pozornost. Kůrovec zde přezimoval, a to zejména v hrabance, a hrozí, že bude v jarních měsících napadat další stromy. „Vlastníci lesa by měli období vegetačního klidu v co možná největší míře využít k provedení potřebných prací v lesích. Svoji pozornost by měli soustředit především tam, kde je k lesům přístup pouze po zemědělských pozemcích. K těmto lesům je přístup v průběhu roku díky intenzivnímu hospodaření na zemědělských pozemcích ztížen. Liknavost a nedůslednost v této oblasti znamená jen další škody v lesích a nemalé finanční ztráty z prodeje dřeva“, řekl Josef Matějek, radní pro lesní hospodářství.
Na přelomu srpna a září letošního roku bylo nejvíce nezpracovaného kůrovcového dřeva na Pelhřimovsku, Třebíčsku a také na Havlíčkobrodsku.
Jitka Svatošová, tisková mluvčíZobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se