Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce
Vyberte:
Ve vlaku, který stál celý den na hlavním vlakovém nádraží ČD v Jihlavě mohli návštěvníci na vlastní oči vidět, jak dopadne člověk, který si krátí cestu přes koleje a srazí ho vlak, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, dopady nehod na přejezdech i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů. Preventivní vlak tvoří speciální kinematovlak, diskusní vůz a vůz pro nácvik první pomoci. Program v Preventivním vlaku trvá přibližně hodinu a půl.
„Preventivní vlak stojí na netradiční konfrontaci mladých lidí s realitou. Nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale ukázat, jak člověk dopadne, když si nedá pozor“, říká autor projektu za ČD Ondřej Kubala. Preventivní vlak vyjede letos na jaře už pošesté a zatím ho od roku 2007 navštívilo na osm tisíc především mladých lidí. Podle Karla Šimra z Psychosociálního intervenčního týmu, který koordinuje záchranářský vůz, se neštěstím v životě není možné vyhnout, ale je možné se na ně připravit: „Je na každém z nás, jak se v takové situaci zachováme a jestli třeba zachráníme lidský život. V záchranářském voze chceme všechny povzbudit, aby se nebáli pro druhé něco udělat, a ukázat jim, že k tomu stačí úplně jednoduché věci."
„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl. To, že se nic nestalo, se sice nikdy nedovím, ale pevně v to věřím,“ říká Robert Drozda, inspektor ČD Cargo, který v Preventivním vlaku přednáší od samotného počátku projektu v roce 2007.
„Následky dopravních nehod a dalších neštěstí spojených se železnici patří obecně k těm nejtragičtějším. Jen v roce 2009 evidovala policie 190 osob usmrcených při dopravních nehodách, při kterých došlo ke srážce vozidla s vlakem. Také začátek roku 2010 přinesl z pohledu usmrcených při těchto dopravních nehodách negativní bilanci, která vyvolala širokou diskuzi k bezpečnosti železničních přejezdů i z pohledu chování účastníků silničního provozu. Opomenout nelze ani další nešťastné události, ke kterým dochází z nepozornosti či nevědomosti,“ řekla Jana Hrvolová z Policejního prezidia ČR.
„Ukázat náctiletým a nezkušeným mladým lidem skutečné následky rizikového chování jejich vrstevníků doložené reálnými resp. konkrétními příběhy je jeden z nejlepších příkladů prevence,“ vysvětluje náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl, proč se kraj k Preventivnímu vlaku připojil. „Právě tak dospívající mládež nejlépe pochopí, že jejich představy zářné a skvělé budoucnosti může během vteřiny pokazit lehkomyslný hazard. Je dobré je upozornit, že některé věci a činnosti jsou v životě cennější než chvíle vzrušení nebo nepozornosti."
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se