Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Oblasti financování


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Při hubení hrabošů přípravkem Stutox je nutné mít povolení orgánu ochrany přírody

V dubnu letošního roku byl u obce Světnov na Žďársku nalezen čerstvě uhynulý bažant obecný. Vzhledem k tomu, že na v lokalitě byl v předchozích dnech použit přípravek Stutox II k trávení hrabošů polních, byl bažant převezen do Státního veterinárního ústavu Jihlava ke stanovení příčiny úhynu. Vyšetření prokázalo přítomnost fosfidů v zažívacím traktu jedince a tedy vysoce pravděpodobnou intoxikaci přípravkem Stutox II. Ten lze aplikovat na pole a louky při dodržení podmínek nařízení vydaných Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a současně nesmí být prováděna v rozporu s dalšími obecně závaznými právními předpisy, například zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. K aplikaci Stutox II je proto vždy třeba povolení orgánu ochrany přírody, což je na území Chráněných krajinných oblastí místně příslušné Regionální pracoviště Správy CHKO a na ostatním území příslušný krajský úřad.
 

 
 

Účinnou látkou přípravku Stutox II je fosfid zinečnatý, z něj se za přítomnosti vody (nebo žaludečních kyselin po pozření) uvolňuje fosfan, což je silně toxický plyn, který ve volném prostředí unikne a rozptýlí se do ovzduší, v trávicím traktu hraboše způsobí žádanou reakci a to usmrcení jedince. Zinkfosfát, který je účinnou látkou Stutoxu II, může způsobovat jak primární otravy necílových býložravých druhů – koroptve, křepelky, holuby, tak sekundární otravy predátorů – čápi, volavky, sovy, dravci, kteří se živí přiotrávenými a mrtvými hraboši. Tyto otravy byly v minulosti zdokumentovány. Primární otravy prokázaly testy vzorků uhynulých zajíců a bažantů na Brněnsku. Sekundární otravu fosfidem zinku potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci také u dvou čápů na Opavsku.

 

Riziko otravy necílových druhů nelze zcela eliminovat při jakémkoli způsobu aplikace, včetně aplikace do nor. Při aplikaci rozhozem na povrch půdy je však toto riziko mnohonásobně vyšší, k návnadě se mohou dostat všechny druhy býložravců, kteří získávají potravu na zemi. Pokud je použita aplikace do nor, je zásadní krokem průběžné odstraňování uhynulých hrabošů, kteří po požití granulí v norách často umírají na povrchu a jsou dostupní pro predátory. 



  • Barbora Švíková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.5.2020 / 22.5.2020

Počet návštěv: 4677
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek